Postaví Rusko orbitální stanici na oběžné dráze Měsíce?

MOSKVA | Rozhodnutí o zahájení práce na výstavbě mezinárodní vesmírné stanice na oběžné dráze kolem Měsíce má být schváleno na poradě vedení kosmických agentur, jež se má konat letos v září, prohlásil v interview pro RIA Novosti náměstek generálního ředitele agentury Roskosmos pro mezinárodní činnost Sergej Saveljev. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Ilustrační snímek Měsíce
Tato stanice se má stát základnou pro testování technologií pilotovaných letů, včetně do vzdáleného vesmíru, a rovněž umožnit aktivnější ztělesnění projektů průzkumu Měsíce.

„Rozhodnutí o zahájení fáze A (projekční práce) má být schváleno na poradě hlav kosmických agentur, která se předběžně plánuje v září 2017. Na této poradě mají být rovněž projednány otázky vývoje příslušného mezinárodního programu a přínos stran k výstavbě stanice,“ řekl Saveljev na letecké a kosmické výstavě LAAD.2017 v Brazílii.

Podle jeho slov je dnes tato práce v stadiu předprojektového posouzení partnery z ISS v rámci mezinárodních skupin IECST (ISS Exploration Capabilities Study Team) a SCWG (Spacecraft Working Group).
„Dodnes jsme projednali a odsouhlasili v rámci budoucího mezinárodního projektu celkovou koncepci projektu výstavby obývané stanice u Měsíce, hlavní fáze realizace, cíle a úkoly každé fáze a celkového projektu,“ poznamenal Saveljev.

Navíc byl, podle jeho slov, vypracován scénář práce obývané stanice u Měsíce, v jehož rámci dospěly strany k závěru o principiální technické možnosti ztělesnění celého projektu, připravily a projednaly s odborníky koncepce jednotlivých modulů stanice.

Budoucí mezinárodní program předpokládá vývoj mechanismu práce podle projektu ISS, který koordinuje mezinárodní skupina pro průzkum a dobývání kosmického prostoru (ISECG), jejíž sestava se neomezuje pouze na partnery v ISS a čítá 16 kosmických agentur.


Reklama: