Marek Dalík byl ve vězení protiprávně. Nejvyšší soud jej propustil na svobodu

BRNO | Marek Dalík, jenž byl spolupracovníkem premiéra Mirka Topolánka, je na svobodě. Ze čtyřletého trestu za pokus o podvod si odseděl sedm měsíců, včera byl dle rozhodnutí Nejvyššího soudu okamžitě propuštěn. Informují ParlamentniListy.cz.

Marek Dalík | foto: ČTDalíkovi advokáti si stěžovali na špatnou právní konstrukci, na jejímž základě loni pražský Vrchní soud poslal Dalíka za mříže. A uspěli. Nejvyšší soud včera nařídil Dalíka z věznice ve Znojmě okamžitě propustit.

Bližší informace k Dalíkově propuštění se však získat nepodařilo, mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček sice potvrdil Lidovým novinám příkaz k lobbistově propuštění, více však neřekl. Důvody propuštění budou jasné během tří týdnů.

Policisté vyšetřovali Dalíka, který působil jako poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněných vozů Pandur, připomíná uvedený server.

Soud Dalíka nakonec poslal do vězení na čtyři roky za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral, nakonec strávil ve vězení přes sedm měsíců.Soudy jako za bolševika

Petr Štěpánek | foto: Ivana Haslingerová ( Fragmenty © 2017)

„Předesílám, že k Marku Dalíkovi a jeho spojenectví s Mirkem Topolánkem jsem byl vždy spíše kritický. Nicméně jeho okamžité propuštění z vězení po zásahu Nejvyššího soudu nesmírně vítám. Všichni jen trochu zasvěcení věděli, že soudci soudů dvou stupňů Dalíka posadili do vězení za něco, co prostě neudělal,“ uvedl k propuštění Dalíka na svém facebooku bývalý člen ODS a nynější předseda Alternativy pro ČR Petr Štěpánek.

Dále pak Štěpánek míní, že se nabízí úplně jiná otázka: „Co s justicí, možná přesněji soudci, kteří vytypované jedince posílají do vězení na politickou objednávku? Takové praktiky jsou znakem totalitního státu. Co z toho plyne? Ještě tam úplně nejsme, ale našlápnuto už máme. Kam? Česká republika je na cestě zpátky do totality.“


Reklama: