Maďarsko a Kypr jsou proti ekonomickým sankcím vůči Rusku. Čeští poslanci už takové usnesení přijali

BUDAPEŠŤ | Maďarsko je proti možným ekonomickým sankcím Evropské unie vůči Rusku. Nebude je prosazovat, nebude pro ně hlasovat a bude je kritizovat. Informaci o prohlášení maďarského premiéra Viktora Orbána k možným ekonomickým sankcím vůči Rusku přinesl zpravodajský server rozhlasové stanice Hlas Ruska s odvoláním na maďarský tisk, kterému se Orbán takto vyjádřil.

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Maďarsko je ze 70% závislé na ruském zemním plynu. Kromě toho nedávno podepsalo s Ruskem smlouvu o poskytnutí vládě státní půjčky na stavbu jaderné elektrárny Paks. Proto je nemožné, aby Maďarsko schválilo uvalení nějakých ekonomických sankcí vůči Rusku, uvalilo by je především na sebe. Viktor Orbán je vůči Evropské unii velmi kritický. Ovšem co se týče možných ekonomických sankcí tak není v EU osamocen.

Kypr je taky proti ekonomickým sankcím vůči Rusku, tak jako Poslanceká sněmovna ČR

I v Republice Kypr schválili poslanci parlamentu ve čtvrtek většinou hlasů rezoluci s požadavkem, aby se vláda vyslovila proti sankcím EU. V rezoluci se zdůrazňuje, že tím, že ohrožují mimořádně důležité styky s Ruskem, které neustále podporuje Republiku Kypr, riskují úřady životně důležitými zájmy své země.

Poslanci nepodpořili sankce vůči Ruské federaci

„Poslanecká sněmovna nepodpořila vládní návrh, podle něhož by musela vláda prosazovat v rámci RU zavedení ekonomických sankcí proti Rusku,“ stojí v přijatém usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.