Británii čekají předčasné volby

Britská premiérka T. Mayová využila příznivé nálady, která ve Velké Británii pro její stranu nyni panuje, a vyhlásila na 8. června tohoto roku termín předčasných parlamentních voleb.

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz

V průzkumu veřejného mínění, který byl agenturou Bloomberg zveřejněn prakticky současně s tím, kdy Mayová oznámila, že ve Velké Británii dojde k předčasným volbám, se ukazuje obrovský odstup ve volebních preferencích dvou největších politických stran, tedy konzervativců a labouristů.

Konzervativní strana má podle tohoto průzkumu 44 % hlasů, a naopak labouristé mají podle tohoto průzkumu pouze 23 % hlasů. Pokud by tyto poměry sil zůstaly zachovány i v nadcházejících předčasných volbách, znamenalo by to ohromné vítězství toryů nad labouristy, a to rozdílem několika set mandátů v Dolní sněmovně.

Tak rozhodné vítězství konzervativců by po jejich porážce v lidovém hlasování o brexitu v červnu minulého roku čekal jen málokdo. T. Mayová svou stranu stabilizovala, dala jí určitou náplň, byť s ní třeba příliš nesouhlasím, pokud jde zejména o řešení brexitu. A hlavně, labouristická strana se zmítá v rozporech mezi poněkud příliš levicově zaměřeným lídrem strany J. Corbynem, a zdrcující většinou poslaneckého klubu v Dolní sněmovně. Voliči nemilují rozdělené a hádající se strany…


Reklama: