U pobřeží Chile bylo velmi silné zemětřesení ohrouje celou olast Tichého oceánu

SANTIAGO DE CHILE | Nedaleko severního pobřeží Chile došlo v úterý večer k zemětřesení o síle 8,0, informovala rozhlasová stanice Hlas Ruska prostřednictvím svého webu s odkazem na geologickou službu USA. V této souvislosti bylo na pobřeží této latinskoamerické země vyhlášeno nebezpečí tsunami. Probíhá rozsáhlá evakuace. Bylo oznámeno, že silné otřesy byly cítit také na území sousedních zemí, Bolívie a Peru.

Zemětřesení v Chile

Zemětřesení v Chile

Tichomořské středisko pro varování před tsunami později oznámilo, že živelná pohroma způsobila vlnu tsunami asi dva metry vysokou, která se pohybuje směrem od chilského pobřeží. Na Kurilských ostrovech může být vyhlášen poplach kvůli zemětřesení v Chile a následujícímu tsunami, oznámila to dnes tisková služba Hlavní správy Ministerstva pro výjimečné situace pro Sachalinskou oblast.

„Nehledě na velkou vzdálenost jsou odborníci Centra pro tsunami toho názoru, že je možný příchod vlny tsunami k tichomořskému pobřeží u Kurilských ostrovů. Rozhodnutí o vyhlášení nebezpečí tsunami, anebo o tom, že nebezpečí pro ruské pobřeží není, bude přijato asi v 1.00 hodinu 3. dubna sachalinského času, poté, co přijde vlna tsunami na pobřeží Havajských ostrovů a Kalifornie“, praví se ve zprávě.