Ruské letectvo a syrská vládní jednotka Tigři za poslední tři dny zlikvidovali více jak tisíc terorostů

DAMAŠEK | V posledních dnech vrcholí ofenzíva syrských vládních sil proti teroristům z Islámského státu. Operaci vedou syrské elitní vojenské jednotky Tygří za podpory ruských leteckých sil. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Společné úsilí ruských pilotů a syrských vojáků zapříčinilo, že teroristická organizace se doslovně rozpadla na kusy a teroristé ztratili v provincii Hama už více než tisíc bojovníků.Masivní likvidace teroristů podporovaných CIA

Protiútok teroristů, který skončil totálním neúspěchem a zdecimoval umírněné teroristy z organizaci Tachrir ash Sham, Islámská strana Turkestan a radikální islamisty z Al Kajdy a Dzebchat an-Nusrat. Tyto skupiny tvořily Islámský stát, který byl podporován Spojenými státy a Tureckem. K nejtvrdším bojem došlo o v oblasti oslobodených lokalitách Massasna a Zalaykiaata.

Podle dostupných informací se teroristé pokusili o útok 25. 4. 2017 pozdě večer. Podařilo se jim získat některé ztracené pozice, ráno však přišlo k protiútoku syrských vládních sil. Už 26. 4. 2017 syrské vládní zdroje potvrdily, že zahynulo okolo stovky teroristů a 220 teroristů utrpělo zranění, které je vyřadilo z boje.

Teroristé ztratili i 9 terénních pickupů, vyzbrojených velkorážními kulomety. Pomocí protitankového PTUR zničili vládní vojáci i jedno z nákladních vozidel, naložené výbušninami. Při výbuchu automobilu zahynulo 20 teroristů, včetně sebevražedného atentátníka, řidiče z Turkmenistánu.
Už večer 26. 4. 2017 teroristé potvrdili že ztratili 517 mužů a 300 zrůd utrpělo zranění, které je vyřadilo z boje. Zahynulo téměř 50 polních velitelů, k nejznámějším patřily Abu Aisha al Ansari (Tunis), Abdull Abdul Rahman Abu Rabi (Saudská Arábie), Abu Karar al Nazranii (Saúdská Arábie, člen Tachrir ash Sham), Abu Ajjúb al Turkestan, Rival abu Katada Tahha , Hussejn al Matar, Abdul Džalílí bili, Mustafa Saleh a jiní.

Největší ztrátou pro teroristy byla smrt legendárního velitele Dzeish al Izza. Džuma al Haled (Džuma Nesmrtelný) prožil několik těžkých bojů a zranění, smrt ho dostihla ráno 27. 4. 20017. Zahynul i Ahmad al Ramm Abu Ibrahim, který rovněž patřil k elitě polních velitelů teroristů vycvičených CIA.

Nedostatek zbraní, léků, dezerce a zmar

Syrská rozvědka tvrdí, že v řadách teroristů se šíří poraženectví a teroristické skupiny trápí masivní dezerce. Teroristé každodenně vraždí své členy, kteří odmítají bojovat. Podle zdrojů syrské rozvědky teroristé mají katastrofální nedostatek zbraní a léků, jejich bojové akce působí často bezradným dojmem. Množství zajímavých informací získali členové syrské a ruské rozvědky od zajatých teroristů z band Dzeish Al Izza a Achrar ash-Sham.

Teroristé ​​ztratili iniciativu, nejsou ve stavu vést aktivní bojové operace a ustupují do neobydlených oblastí. Mnozí z dezertérů přichází na stanoviště syrských vládních vojsk s cílem využít prezidentskou amnestii a vzdát se.

Část teroristů, kterých se však amnestie žádným způsobem nedotýká, protože se angažovali v mučení a likvidaci civilního obyvatelstva či zajatých syrských vojáků, odmítá složit zbraně a snaží se probojovat z Hamy. Tvrdé boje, které se rozhořely v blízkosti al Massasna trvaly přibližně 3 hodiny, vytyčených cílů však teroristé nedosáhli, syrské vládní síly utopili jejich útok v krvi.