USA pozastavují spolupráci s Ruskem v kosmu. O lety k ISS, ale budou nadále škemrat

WASHINGTON | USA pozastavují spolupráci s Ruskem v kosmické oblasti s výjimkou projektu ISS kvůli událostem kolem Ukrajiny, oznámila NASA. V prohlášení kosmického úřadu se podotýká snaha, co nejdříve ukončit projektování vlastní kosmické lodě, aby byla zlikvidována závislost na Rusku při letech astronautů k ISS. Za podmínky rozpočtového financování může být podobná loď postavena v roce 2017, podotýká NASA, která se pokouší využít napětí mezi Washingtonem a Moskvou pro řešení vlastních finančních problémů.

Orbitální stanice ISS

Orbitální stanice ISS

Ostatně i NASA jako cokoliv v USA je na pokraji bankrotu. NASA propagandisticky zdůraznila, že zastavení spolupráce v projektu ISS bude znamenat likvidaci orbitální stanice. Tu ovšem započala sama NASA zastavením projektu raketoplánu, pak musela škemrat u Ruské federace, aby jim Rusové astronauty k ISS dopravovali.

K žádné likvidaci projektu ISS ovšem dojít nemusí, jelikož ruský kosmický program dokáže udržet stanici ISS v plné funkčnosti, ovšem bez NASA.

USA je takovou mocností, co nemá žádnou kosmickou loď, která by mohla dopravit jejich astronauty k ISS. To vše v době, kdy Čína má na měsíci své lunární vozidlo a Indie vesele vypouští sondy do otevřeného kosmu.

Reklama: