Na StBáka Babiše chystají tři roky vězení. Stojí za tím StBák Chovanec?

PRAHA | Světlo světa spatřila již třetí nahrávka rozhovorů mezi ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a dnes již bývalým novinářem Markem Přibilem. Až se nahrávkami začne zabývat policie, mohlo by se oběma zmíněným pánům stát, že se budou strážci zákona ptát, proč aktéři z nahrávky neplnili svou povinnost. Informují ParlamentniListy.cz.

Andy Babiš – Kousl do lejna?
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a dnes již bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil mají podle serveru Česká pozice problém. Na jedné z nahrávek totiž rozebírali možnou trestnou činnost, k níž údajně mělo docházet na ministerstvu vnitra okolo evropských dotací. Jenže pokud měl novinář o trestné činnosti indicie, měl se obrátit na policii. A když to neudělal on sám, měl to udělat ministr financí Babiš, když si Přibila vyslechl.

„Místopředseda vlády ale naopak v době pořízení nahrávek v prosinci 2016 o této a další sumě informací říká, že se s tím má ještě počkat – nejlépe na socanský sjezd a ještě lépe na parlamentní volby 2017. Oba se tím zřejmě dopouštějí trestného činu nepřekažení trestné činnosti. Neohlášením trestné činnosti je nejen umožněno pachatelům v ní pokračovat, ale rovněž po sobě zamést stopy.

Ostatně v § 367 trestního zákona – Nepřekažení trestného činu – je vyjmenován mezi činy dotační podvod a za jeho nepřekažení si může pachatel, který se hodnověrným způsobem dozvěděl, že někdo tento čin páchá, ‚jít sednout‘ až na tři roky,“ píše Irena Válová na serveru Česká pozice. Při tom tento web je v rukou Babiše.

Nemluvě o tom, že na zatím poslední nahrávce Přibil Babišovi zřejmě předává informace ze živého policejního spisu, což také není v souladu se zákonem a policie by se tím měla zabývat. Byl Přibil jen nastrčenou figurkou Míly Chovance, který jako novodobý StBák má za úkol dostat Babiše do vězení za každou cenu?