Kdo zvolil Zemana a kdo ho dnes drží v sedle? Díl 2.

Jaká voličská koalice drží dnes Miloše Zemana v sedle? A kdo ho může porazit? Navazuji na svou včerejší úvahu.
Jak se tedy vyvíjela situace po první přímé volbě českého prezidenta, v níž uspěl Miloš Zeman? Krize politického systému pokračovala. Padla Nečasova vláda, rozklad ODS se naplno projevil. Proběhly mimořádné parlamentní volby.

Jaroslav Míth
Ale Miloš Zeman napřed vůbec neposiloval. Spíše naopak – udělal několik excesů, obklopil se nedůvěryhodnými lidmi, strana s jeho jménem propadla, zemanovské křídlo v ČSSD bylo na hlavu poraženo Sobotkovým křídlem strany.

Kulturně – mediální fronta však svou porážku neunesla a jaksi „sama sebe zradikalizovala na internetu“. Do toho přišel rok 2015 a muslimská migrační vlna do Evropy. Zde se naplno projevil fenomén zvaný „zrada elit“. Zatímco Miloš Zeman pluje bezpečně v hlavní náladě českých voličů. Voličský konsensus, že zde nechceme islamizaci země po vzoru Paříže, Malmo nebo Bruselu je snad stejně široce sdílený, jako že jsme po roce 1989 už nechtěli Bilaka a Jakeše.

Jaká tedy koalice drží dnes Miloše Zemana v sedle? Jsou to skalní Zemanovci (KSČM, stará část ČSSD, kraválisti typu Bobošíková a Konvička). A pak skupina lidí, kteří berou Zemana jako „menší zlo“, kteří vidí a odsuzují jeho chyby, ale nechtějí někoho ještě horšího, ve smyslu „nebezpečný pokrokář“.

On – Miloš Zeman – je totiž nejen proti muslimské migraci, ale zastává i selsky rozumné názory v hodnotových otázkách. Ať už jde o inkluzi ve školství, ekoterorismus, krádeže dětí sociálkou apod. Pokud například i v Británii tamní lékaři rozhodli, že už se ani těhotné ženě nebo rodičce v porodnici nesmí říkat maminko, ale jen osobo, protože co kdyby se ta těhotná cítila být mužem, tak proti tomuto jsou i Zemanovy obhroublé bonmoty doslova rajskou hudbou pro ucho normálního člověka.

Kdo zvolil Zemana a kdo ho dnes drží v sedle?

Co by tedy měl dělat reálný Zemanův protikandidát? Měl by se pokusit získat ty voliče, kteří mají Zemana za menší zlo nebo hráz proti nejhoršímu. Ty musí získat, těm se musí nabídnout jako bezpečná alternativa. Tak jako Zeman nezíská žádné sluníčkáře (ty má jeho soupeř zadarmo), tak „Antizeman“ nezíská žádné starokomunisty a kraválisty. Ty má zase Zeman zadarmo.
Začali tedy svou kampaň Drahoš a Horáček dobře? Moc ne. V prvním společném rozhovoru oba plédovali pro homosexuální adopce. Proč podporují tak kontraverzní věc nalevo od Dientsbiera? Které stávající Zemanovy voliče tím získají? Při minulých prezidentských volbách i půlka lidoveckých voličů volila Zemana!

A proč musel pan Drahoš vypustit větu typu „Jsem proti referendu o vystoupení z EU, protože v době internetu jsou lidi snadno manipulovatelní“? Hm, takže lidé jsou manipulovatelní, a to řekne pan akademik těsně před volbami? Čili mne volit můžete, ale jinak jste blbí? Urážky voličů k vítězství nevedou. Proč to neřekl pan Drahoš jinak? Třeba že o referendu nerozhoduje prezident, ale musí na to být ústavní zákon, (120 poslanců a 49 senátorů), který ani prezident nemůže vetovat. Nebo mohl říci, že chápe, když jsou lidí na současnou podobu EU naštvaní, a že stávající eurolídři nejsou lidé na svém místě. Ale udělejme vše pro její nezbytnou reformu. Třeba tak nějak by to šlo určitě říci. Mohl klidně podpořit EU a nemusel přitom urážet voliče.

Případný vítěz nad Zemanem musí totiž dostat na svou stranu ty voliče, kteří dnes berou Zemana jako menší zlo. A je možné, že po šíleném chování Zemana v poslední dnech, v souvislosti s vládní krizí, to bude mít zase o něco snadnější.Díl prvý zde.

Reklama: