Rumen Georgiev Radev je připraven podporovat zrušení sankcí vůči Rusku

SOFIE | Bulharský prezident Rumen Georgiev Radev oznámil, že je připraven podporovat zrušení protiruských sankcí, ale sám tento proces iniciovat nebude, informuje o opatrném proruském postoji bulharského prezidenta světová zpravodajská agentura Sputnik.

Rumen Georgiev Radev | foto: БНР
„S radostí podpořím jakékoli jednání, které povede ke zrušení sankcí, ale musí být jasné, že prezident samostatně nemůže iniciovat podobné kroky,“ oznámil Rumen Georgiev Radev v rozhovoru pro televizní kanál BTV.

Poznamenal, že mechanismus EU je vytvořena tak, že dokonce jen jedna země může začít proces zrušení sankcí. A dříve nebo později se to stane, protože vzájemná omezující opatření jsou akorát ke škodě.

„Vztahy Ruska a západu se zhoršily v souvislosti se situací na Krymu a na Ukrajině. Na konci roku 2014 EU a SS od drobných sankcí proti jednotlivým fyzickým osobám a společnostem přešly k opatřením proti celým sektorům ruské ekonomiky. Jako odpověď Rusko omezilo import potravinového zboží ze zemí, které proti němu zavedly sankce: SS, země EU, Kanada, Austrálie a Norsko,“ informuje zmíněná agentura o rusofobní koalici.