Boris Jonson jako nový britský premiér? To není vtip, ale reálná úvaha konzervativců. Ten to však popřel

LONDÝN | Theresa Mayová sice stále zůstává britskou premiérkou a šéfkou konzervativců, ale v zákulisí již pode deníku Daily Mail probíhá boj mezi jejími konkurenty. Podle všeho má největší šanci vystřídat ji v čele strany Boris Johnson.

Boris Johnson
Bylo vlastně s podivem, že se někdejší charismatický starosta Londýna Johnson nestal šéfem britských konzervativců již po odstoupení Davida Camerona. Ke zklamání svých příznivců se nakonec spokojil „jen“ s postem ministra zahraničí, ale neúspěch konzervativců v předčasných volbách ukazují, že Johnsonovy akcie jdou opět vzhůru. „Potřebujeme Bojo. Potřebujeme, aby nás vedl někdo, kdo zcela jasně podporoval brexit,“ tvrdí nejmenovaný blízký spojenec Johnsona.

Příznivci ministra zahraničí sice tvrdí, že „Bojo“ nebude proti Mayové podnikat žádné kroky, ale podle zjištění Daily Mail je opak pravdou. Johnson i jeho spojenci již vedou zákulisí jednání a dělají vše proto, aby si získali podporu členů konzervativní strany. Do karet mu nahrávají i průzkumy veřejného mínění, ve kterých si stávající premiérka nevede vůbec dobře. Větší část voličů si přeje její odstoupení, než aby dál vedla zemi.

Jak je zřejmé z průzkumu Mail on Sunday, odstoupení Mayové si přeje 49% voličů, zatímco její setrvání jen 38% voličů. „Někteří z konzervativních poslanců jsou přesvědčeni, že premiérka bude v úřadu maximálně do konce léta a poté sama odstoupí,“ píše Daily Mail a dodává, že největší šanci nahradit ji v čele konzervativců i vlády má Boris Johnson. Jako jejího nástupce vidí „Bojo“ podle zmíněného nástupce 26%, zatímco ministra financí Philipa Hammonda na druhém místě podporuje jen 10% respondentů.
Blížící se konec Mayové nasvědčuje i včerejší odstoupení jejich poradců Nicka Timothyho a Fiony Hill. Prvně jmenovanému konzervativní poslanci nejvíce vyčítají „daň z demence“, podle které by důchodci více přispívali na dlouhodobou zdravotní péče. Poslanci poukazují na to, že právě tento návrh přispěl k dramatickému poklesu volebních preferencí, které přitom ještě pár týdnů před volbami vypadaly velmi slibně.

Ačkoli je pozice premiérky značně oslabena, Boris Johnson popřel, že by ji „mydlil schody“ a aktivně usiloval o její pozici. „Já Theresu May podporuji. Musíme pokračoval dál,“ uvedl Johnson a jeho mluvčí dodal, že ministr zahraničí Mayovou plně podporuje a spolupracuje s ní, aby bylo dosaženo co možná nejlepšího výsledku při jednáních o brexitu. Ovšem podle výše zmíněného průzkumu si myslí jen 16% respondentů, že může Velká Británie pod vedením Mayové při vyjednáváních s EU uspět.převzato ze serveru ParlamentníListy.cz | Zdroj: ePortál.cz | Titulek: VN

Reklama: