Péter Szijjártó: Řízení EK je obyčejným vydíráním

BUDAPEŠŤ | Právní řízení Evropské komise vůči členským zemím, které nejsou ochotné splnit nařízení o kvótách na přerozdělení ilegálních přistěhovalců, je obyčejným vydíráním, řekl dnes v maďarské veřejnoprávní televizi M1 šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Péter Szijjártó | foto: stalo-se.cz
„Maďarsko se tomuto rozhodnutí vzepře a nevpustí ani jednoho přistěhovalce,“ zdůraznil ministr zahraničí, podle kterého Brusel tímto právním jednáním chce odvést pozornost od skutečnosti, že celá koncepce hanebně selhala.

„O přerozdělení 120.000 lidí rozhodli téměř před dvěma lety, avšak ve skutečnosti se to podařilo zrealizovat pouze v případě 20.000 migrantů,“ dodal Szijjártó s poznámkou, že žádná z členských zemí nesplnila zcela toto nařízení Unie, přičemž některé země včetně Maďarska jasně deklarovali, proč tak neučinili.

„Postojem Maďarska je, že koncepce přerozdělení je mimořádně nebezpečná, protože Evropa žije ve vážné teroristické hrozbě. Ta je přímým důsledkem nekontrolovaného příjezdu půldruhého milionu ilegálních migrantů do Evropy. Maďarsko dalo jasně najevo, že na své území nevpustí žádného ilegálního přistěhovalce. Nedovolíme, aby EK či kdokoliv jiný nám vzal právo rozhodovat, s kým chceme spolu žít nebo koho vpustíme do své země, “ dodal maďarský ministr.