Kdy bude první poprava? V Německu je uzákoněna cenzura sociálních sítí. Kritika islamizace se bude trestat

BERLÍN | Německý ministr spravedlnosti, sociální demokrat Heiko Maas, prosadil v dolní komoře německého parlamentu zákon, který má u našich západních sousedů zkrotit sociální sítě jako Facebook či Twitter. Kritici zákona však tvrdí, že v Německu teď hrozí nepřípustné omezování svobody slova. Informují ParlamentniListy.cz.

Zmrd Heiko Maas a jeho vzor Adolf Eichmann – vypadají podobně a uvažují stejně – Je to jeho potomek? Adolf šukal jako zvíře, co mu neuteklo.
Velká koalice CDU-CSU kancléřky Angely Merkelové a sociálních demokratů prosadila v německém spolkovém sněmu zákon z pera sociálnědemokratického ministra spravedlnosti Heiko Maase. Podle tohoto zákona bude muset napříště ze sociálních sítí zmizet jednoznačně ilegální obsah, a to do čtyřiadvaceti hodin od zveřejnění takového obsahu. Pokud bude legálnost obsahu sporná, lhůta na přezkoumání případu a odstranění obsahu se prodlužuje na sedm dní.

Maas tvrdí, že tím končí právní vakuum, které se dosud na internetu vyskytovalo. Deník Neue Zürcher Zeitung, který o přijetí zákona informuje, však tvrdí, že žádné právní vakuum na internetu neexistuje. Už dnes je možné postihovat nenávistné projevy na internetu. Podle těchto zákonů mají být postihováni lidé, kteří se kupříkladu nenávistných projevů dopouštějí, a ne sociální sítě.

Zákon, který prosadil německý sociální demokrat, tak nakonec může vést především k potlačování svobody slova. Schválená legislativa je totiž formulována relativně volně a zákon bude možné zneužít. Většina odborníků, která se k zákonu vyjadřovala, schválenou předlohu odmítla. Možná i proto, že podle Evropské komise dosáhly společnosti Facebook či Google pokroku v eliminaci obsahu, který není v souladu se zákonem. Němečtí politici ale zřejmě chtějí, aby byli lidé od Facebooku ještě důslednější. Otázka je, zda už se Německo nedostává v této věci na hranu.


Reklama: