Katar odmítl splnit vyděračské požadavky arabských států

DAUHÁ | Arabská „čtyřka“ potvrdila, že Katar odmítl splnit předložené požadavky a vyjádřila své politování ohledně postoje, jenž Katar zaujal, stojí v prohlášení, které bylo přijato na závěr zasedání ministrů zahraničí Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Egypta v Káhiře.

Ilustrační snímek

„Země vyjádřily politování ohledně negativní odpovědi, která přišla z Kataru. To svědčí o pohrdavém a neseriózním přístupu k tomuto problému,“ stojí v prohlášení, které prezentoval egyptský ministr zahraničí Sámeh Šukrí.

Saúdská Arábie, SAE, Bahrajn a Egypt zrušily 5. června diplomatické vztahy s Katarem a také veškeré spojení. Obvinily ho z podpory terorismu a zasahování do jejich vnitřních záležitostí. Později se k nim připojily také další arabské země. A to za to, že Katar vyplatil výkupné za unesené Islámskému státu. Toto ovšem všechny země, které Katar kritizují dělají také běžně. Ovšem Katar si dovolil vyplatit výkupné i za šiíty, což pobouřilo arabské sunnitské země. Katar tak získal podporu šiítské velmoci v regionu Íránu.
23.června Kuvajt předal Kataru seznam požadavků arabských států. Ultimatum obsahuje 13 bodů, zejména omezení diplomatických a vojenských vztahů s Íránem, zavření turecké vojenské základny, zřeknutí se financování teroristických organizací a zasahování do vnitřních záležitostí sousedů, a rovněž zrušení vysílání satelitní televize Al Jazeera.

Termín platnosti ultimatu vypršel v neděli večer. Takže se jedná o vydírání. Katar je nyní i pod humanitárním obléháním, kdy arabské země zavedly jeho vyhladovění blokádou. Ovšem Írán se zavázal, že tuto blokádu prolomí dodávkami humanitární pomoci a to i vojensky. Turecko slíbilo posílené své vojenské základy.