V Číně zahájili dvou set denní experiment simulace života na Měsíci

PEKING | Ve specializované laboratoři v Pekingu začal experiment simulace života na Měsíci. Čtyři studenti dobrovolně stráví 200 dnů v úplné izolaci, uvádí televizní stanice CGTN.

Ilustrační snímek
Laboratoř Jegun (Měsíční palác) se nachází v Čínské státní technické univerzitě Beihang a představuje izolovanou místnost o rozloze 160 metrů čtverečních. Je to první podobná laboratoř vyvinutá v Číně a třetí na světě bio regenerativní základna zajištění života, informuje světová zpravodajská agentura Sptunik.

Univerzita Beihang realizuje projekt simulující pobyt na Měsíci po dobu 365 dnů. Skupina čtyř dobrovolníků v neděli ukončila šedesátidenní pobyt v Měsíčním paláci. Poté, co etapa 200 dnů skončí, začne následující, která potrvá 105 dnů.
Měsíční palác je složen z modulu pro život dobrovolníků o rozloze 42 metrů čtverečních a dvou modulů pro pěstování rostlin. V obytném prostorou jsou čtyři jednotlivé spací moduly, jedna společná místnost, koupelna, místnost pro zvířata a místnost pro recyklaci odpadů.

Podle výzkumníků takové experimenty pomáhají čínským vědcům se aktivněji posouvat ve zkoumání toho, co bude člověk nejvíce potřebovat pro dlouhé mise na Měsíci. Čínští vědci se nechali slyšet, že ještě v tomto století by chtěli mít na Měsíci stálou základu obývanou lidskou posádkou. To vše v době, kdy Spojené státy dnes neumí a nemají prostředky na cestu člověka na orbit Země.


Reklama: