Mají letní průzkumy význam?

Zvolna dobíhají průzkumy veřejného mínění, kdy agentury provedly sběr dat ještě v červnu nebo na počátku července.

Jiří Paroubek

Takovým průzkumem je také výzkum agentury FOCUS z přelomu června a července. Podle této agentury si hnutí ANO proti předchozímu průzkumu polepšilo na 29,3 % (zhruba růst o půl procenta). Naopak sociální demokracie by oslabila na 16,4%.

Je ovšem potřeba říci, že průzkum byl proveden na vzorku 543 respondentů, kteří jsou rozhodnuti volit určitou politickou stranu. Zkrátka vzorek není zcela reprezentativní.

Komunisté podle FOCUSu by získali 11,8 %, ODS 10,9 %, TOP09 7,2 %a do sněmovny by se dostala i Okamurova SPD (5,7%) a dokonce i Piráti (5,2%).

Myslím, že čísla tohoto průzkumu jsou skutečně poněkud deformována malou velikostí vzorku, ale možná ta základní tendence, kterou postihuje, je validní. To znamená stálý značný předstih ANO před ČSSD a její další oslabování. Naopak ANO zaujímá stabilní pozici, případně mírně posiluje.
Průzkum FUCUSu také odhaluje, že do parlamentu by se nedostala volební Koalice Lidovců a Starostů.

Poněkud přesněji vyznívají průzkumy společnosti STEM, a to také s přihlédnutím na dlouhodobější srovnání zveřejňovaných preferencí a skutečných volebních výsledků.

Podle v pondělí publikovaného průzkumu by hnutí ANO získalo 32,9 %, na druhém místě by skončila KSČM s …14,3 %.

Pro ČSSD je zvláště ponižující, že klesla za komunisty na třetí místo s podporou 13,3%.

Také v tomto průzkumu by do parlamentu nepronikla Koalice Lidovci a starostové (ČSL by volilo 6,7 procenta obyvatel a STAN 1,9 procenta).

V Lidovém domě už přitom na základě nepříliš přesných (a spíše vhodných průzkumů) někteří jásají, že se podařilo zastavit pokles volebních preferencí. Myslím, že tomu nic nenasvědčuje.

Faktický volební výsledek je podle mého na úrovni někde mezi 8 – 10%.


Čtete dále VlasteneckeNoviny.cz | Další články k tématu:

loading...

Komentáře:

Vaše osobní údaje budou použity k vyřízení publikování Vašeho komentáře, ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu,
a k dalším účelům popsaných na stránce ochraně osobních údajů.
Reklama:
loading...
Pivní bedekr