Putin: Tanky a letectvo na východě Ukrajiny, to je zločin kyjevských úřadů

MOSKVA | Prezident Ruské federace Vladimir Putin vytýčil v průběhu včerejší výroční tiskové konference „Přímá linka“ zvláštní význam jednání o situaci na Ukrajině, které začaly včera v Ženevě. Informaci o nevídaném projektu, kdy se prezidenta země mohou v rámci přímého televizního přenosu ptát lidé ze studia, ale i pomocí telemostu z celého Ruska, přinesl zpravodajský server rozhlasové stanice Hlas Ruska.

Vladimír V. Putin

Vladimír V. Putin

Nasazení armády a letectva ukrajinské armády vůči obyvatelům východní Ukrajiny nazval ruský prezident slovy: „Je to zločin kyjevských úřadů.“ A vyzval ukrajinskou vládu, aby s občany diskutovala a nepoužívala vojenskou sílu.

Vladimír Putin zodpověděl i otázku ohledně připojení Krymu k Ruské federaci: „Referendum na Krymu nebylo připraveno předem, nebyly žádné přípravy, všechno bylo uděláno jen proto, aby byl zajištěn svobodný projev vůle lidu.“ Obyvatelé Krymu se vždy cítili více Rusy než Ukrajinci, jelikož vždy byli součástí Ruska až na pár posledních desítek let. „Ukrajinský národ musí respektovat volbu Krymu“, zdůraznil prezident.