Země zaslíbená? Angola islám netoleruje

LUANDA | Angola, z jejíchž 27 miliónů obyvatel se více než 90% hlásí ke křesťanství vynakládá značnou obezřetnost, aby na jejím území nezakořenil islámský radikalizmus a terorizmus, jako v mnoha osatních zemích černého kontinentu. Jelikož díky nerostnému bohatství a pracovní kultuře patří k těm bohatším a blahobytnějším, je cílem i mnoha imigrantů, včetně muslimského vyznání. Informuje server euRABIA.cz.

Ilustrační snímek
Podle předáka angolských muslimů Davida Alberto Já komunita v zemi i s imigranty již čítá na 800 tis. věřících, přičemž ostražitost angolských úřadů před požárem radikalizmu a terorizmu jde tak daleko, že se přesto nemají k otvírání mešit a širšímu společenskému uznání islámu. V tomto duchu je totiž koncipován i zákon o legalizaci náboženských společností. Angola tak podle Já-eho je prý (s nadsázkou) “jedinou zemí na světě neuznávající islám”. Jeden z angolských biskupů Dom Eugénio Dal Corso (Diocese de Benguela) mj. prohlásil, že islám není slučitelný s angolskou ústavou. Domácí i zhraniční veřejné mínění na sociálních sítích však tváří v tvář výlevu islámistického terorizmu v současném světě dává obezřetnosti angolské vlády zapravdu.

Vztahy s Angolou jako vysoce perspektivní v rámci své dynamické zahraniční politiky oprášilo jako první z východoevropských zemí Maďarsko. Angolský ministr zahraničí Georges Rebelo Pinto Chikoti při své červnové návštěvě Budapešti jednal mimo hospodářské spolupráce i o spolupráci v evropském nejpalčivějším tématu – imigraci, a nabídl asistenci angolských důstojnických kádrů, kteří za socializmu promovali na maďarských vojenských školách. Pak by asi imigranti na maďarské hranici byli hodně překvapeni, když by tam narazili na hlídky doprovázené černošskými oficíry, které by neoblbli.