Íránský kosmický program umožňuje vynášet na oběžnou dráhu družice

TEHERÁN | Svět je obohacen o další světovou mocnost, které je schopná v rámci svého kosmického programu vynášet na orbit země družice. Spojené státy (SS) z toho nebudou nadšeny, jelikož právě tímto nováčkem v kosmickém klubu je Írán, který má stejné možnosti v kosmické rozvědce jako právě SS.


íránský kosmický program je schopen vynášet družice na orbit Země

Írán provedl úspěšnou zkoušku nosné rakety Simorgh jejím vystřelením do vesmíru, uvádí televizní kanál IRINN, který je citován světovou zpravodajskou agenturou Sputnik. Před časem televizní kanál s odkazem na americké úředníky, jeichž jména nebyla uvedena, sdělil, že Írán vyšle na oběžnou dráhu nosnou raketu Simorgh s družic, dodává zmíněná zpravodajská agentura.

„Raketa Simorgh je schopna vynést družici o váze 250 kg na oběžnou dráhu Země ve výšce 500 km“, sdělil televizní kanál. Podle jeho údajů odpálení nosné rakety znamenalo otevření kosmodromu imama Chomejního, který byl vůdcem Islámské revoluce roku 1979, která vyhnala Chána a Američany z Íránu.Kosmodrom bude provádět všechny etapy přípravy, odpálení, kontroly družic a jejich řízení a, jak uvádí televizní kanál, z hlediska technické vybavenosti odpovídá současným požadavkům.

Írán je nyní na stejné vyspělosti v rámci kosmického programu jako Spojené státy, tedy ve stejné etapě, jelikož mohou dosahovat orbitu. Vynášení lidí na orbit je nyní výlučnou schopností Ruské federace. Žádná jiná země Světa nemá potřebné a funkční technologie v rámci kosmického programu, aby mohlo vynést člověka na orbit Země. Nejblíže tomu je však Čína, pak Indie a kdesi v dáli pak Spojené státy.