Ruská odveta? Zákaz řetězců McDonald’s po celé Ruské federaci; Zákaz prodeje ruských raketových motorů do SS

MOSKVA – WASHINGTON | Americký portál RusVesna uvedl, že Rusko je připraveno při zostření sankční politiky Spojených států (SS) přikročit k recipročním krokům, včetně zavření fastfoodů sítě McDonald’s. Návrh ruského Ministerstva zahraničí na provedení odvetných opatření byl ruským prezidentem schválen, avšak nebylo zveřejněno, jak bude Rusko Američany analogicky trestat.


Ilustrační snímek

„Podle Rusů už nastal čas, aby zaoceánské partneři „pochopili že pokud budou míchat politiku s byznysem, sportem a kulturou, dostanou adekvátní odpověď,“ píše portál RusVesna, který cituje slovenský konzervativní deník. Vypadá to tak, že Rusko nezačne v malém, ale začne ve velkém stylu – nejprve zavře všechny restaurace korporace McDonald’s.

Hlavní představitelé McDonald ‚s pak budou moci s americkými senátory a kongresmany společně přemýšlet, jak daný problém řešit. Následovat může Coca-Cola, přičemž seznam amerických firem působících v Rusku je poměrně široký. A hlavně může ruská odměna na americkou ekonomickou agresi pěkně bolet.

Ruská likvidace amerického kosmického programu

RD-180

Zákaz fungování amerických soukromých společností v Rusku by nemuselo až tak americkou vládu trápit, jelikož si mohou v Bílém domě říci: Pokud se kácí les, tak létají třísky. Avšak Rusko může Spojené státy potrestat na místě nejcitelnějším. Likvidací NASA.

Spojené státy nemají v rámci svého kosmického programu žádný prostředek jak vynášet k mezinárodní orbitální stanici své kosmonauty. V tomto jsou plně závislí na Ruské federace. Navíc Rusko je jediná země na světě, která má technologii dopravy lidí do kosmu.

Americký kosmický program je však zcela závislý i na dopravě materiálů a družic na orbit Země, jelikož jejich kosmický program nedisponuje žádnými raketovými motory, které jsou schopny vynést raketu na orbit s nákladem, družicí či jiným vědeckým komponentem. Američané jsou plně závislí na ruských raketových motorech. V tomto byli Američané předstiženi i Indií, kdy své nosné nákladní rakety má i Čína, ale po úspěšném testu v tomto týdnu i Írán.