Íránská armáda obvinila SS z válečné provokace v Perském zálivu

TEHERÁN | Íránské revoluční gardy informovaly o dalším incidentu s účastí amerického námořnictva v Perském zálivu, jehož akce označily za neprofesionální a „provokační, uvádí televize IRIB, kterou cituje světová zpravodajská agentura Sputnik.


Hormuzský průliv

Dříve agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického úředníka oznámila, že v úterý americká válečná loď v Perském zálivu (tisíce námořních mil od pobřeží Spojených států, pozn. ed.) vypálila varovné výstřely poté, co se k ní přiblížilo íránské plavidlo, jehož typ nebyl upřesněn. Jedná se o jasnou námořní agresi, jelikož námořnictvo SS střílelo po lodi, která se nacházela poblíž svých výsostných vod, ač Američané byli se svými loděmi na opačném konci světa.

„Po několika dnech po provokujících akcích amerického křižníku v severní části Perského zálivu… američtí námořníci si počínali obdobným způsobem i v centrální části Zálivu,“ uvádí televize prohlášení flotily íránských revolučních gard.V pátek americká letadlová loď Nimitz a doprovodný křižník vyslaly vrtulník, který se přiblížil k raketovým člunům íránských revolučních gard, jež sledovaly přítomnost amerického námořnictva v regionu. Podle revolučních gard se incident odehrál blízko íránských ropných plošin.

Uvádí se, že íránské lodě nereagovaly na provokační a neprofesionální akce amerických lodí, jež rovněž vypálily i světlice, a pokračovaly v hlídkování poté, co plavidla amerického námořnictva opustila region. Z íránského armády zazněla i slova o neblahých důsledcích těchto provokací, které by mohly nést brutální následky pro americké agresory a vetřelce v oblasti, tak jako pro destabilizaci celého regionu.


Reklama: