V Austrálii zhatili teroristický útok na letadlo

CANBERRA | Australský premiér Malcolm Turnbull sdělil, že bylo odhaleno teroristické spiknutí s cílem likvidace letadla, informuje agentura France Presse.


Malcolm Turnbull

„Mohu referovat, že minulou noc byla vykonána velká protiteroristická operace za účelem zmaření teroristického spiknutí, jehož cílem byla letecká katastrofa,“ cituje prohlášení pro novináře světová zpravodajská agentura Sputnik.

Podle australského ministerského předsedy byli v Sydney zatčeni čtyři lidi. „Na všech australských letištích byla podniknuta dodatečná bezpečnostní opatření,“ dodal premiér. Malcolm Turnbull poznamenal, že scénář eventuálního útoku byl sotva dílem jednoho teroristy.

Bylo upřesněno, že zločinci hodlali způsobit havárii letadla s pomocí bomby vlastní výroby. Přesné vládní informace o letu, který měl být terčem útoku, mezinárodním nebo domácím, zatím nejsou. List The Daily Telegraph ale napsal, že teroristé plánovali útok na domácí let.

Policejní komisař Andrew Colvin sdělil, že zadržení muži jsou zřejmě účastníky spiknutí „motivovaného islamismem.“ Dodal: „Policie nemá zatím moc údajů o konkrétním útoku, jeho dni a čase. Vyšetřování bude nejspíš dlouhé a pomalé.“