Snaží se Trump o revoluci, nebo je jen slabý?

Dne 7. dubna Američané zaútočili proti syrskému sekulárnímu režimu a jedinému ochránci křesťanů v oblasti. Pro mnohé to byl šok, Donald Trump totiž před volbami sliboval, že přesně tohle nebude dělat. A báchorce o Assadových chemických zbraních (jediným zdrojem informace byla Al Kajda, kterou některá média označovala nepochopitelně za „humanitární organizaci“) nemohl věřit snad vůbec nikdo.

Petr Hampl

O čtyři měsíce později se snad konečně podařilo dát věci do pořádku. Trump veřejně uznal syrský sekulární režim jako legitimní a zastavil podporu „rebelů.“ Přední zastánkyně islamistů v OSN, Carla DePonteová, zklamaně oznámila rezignaci. Je po válce a neexistuje žádný důvod, proč by měl jakýkoliv Syřan zůstávat v Evropě třeba i jen pár minut navíc.

Americký prezident ale musel tu změnu tvrdě vybojovat. Mezitím zničil CNN, poškodil další velká média, naplno otevřel konfliktu s tajnými strukturami uvnitř tajných služeb, vyměnil řadu lidí ve svém týmu i ve státní správě. Teď je jasné, že to myslel vážně a že není loutkou. A postupuje. Konečně to vypadá na trestní stíhání Hillary Clintonové, v rozpočtu se konečně našly peníze na zeď na hranici s Mexikem. Jak nedávno napsal ultralevicový The Guardian, začíná se naplňovat noční můra – úspěšné Trumpovo prezidenství. Pohroma pro kavárnu, skvělá zpráva pro všechny dobré lidi na celém světě.

A revolucionáři jsou v ofenzivě, roste tlak na odvolání šéfa bezpečnostních poradců McMastera, kterého neokonzervativci prosadili namísto spolehlivého Flynna a který je znám mimo jiné jako zastánce teze o mírumilovném islámu a také tím, že v palestinsko-izraelském konfliktu straní Palestincům. Trump nebude odvolávat poradce pod tlakem, ale vypadá to, že McMasterovo postavení je oslabené, jeho vliv omezený a že se ho prezident ve správný čas zbaví. Takže dávejte pozor, ještě to bude hodně zajímavé.