Ruské bombardéry létaly nad Severní Evropou

MOSKVA | Ruské strategické raketové bombardéry Tu-95MS za doprovodu stíhaček MiG-31 nacvičovaly lety nad neutrálními vodami Severního moře, oznámil ve čtvrtek mluvčí vojenských leteckých sil Ruské federace. Tvrzení, že by mohl být narušen vzdušný prostor Nizozemí, je úsměvné, jelikož formace byla na několik stovek kilometrů vzdálena nizozemskému vzdušnému prostoru. Letouny byly ve vzduchu více než 16 hodin a překonaly za tuto dobu vzdálenost asi 12000 km. Informovala rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Tu-95MS

Tu-95MS

Ruské strategické letectvo uskutečňuje pravidelně lety nad neutrálními vodami Arktidy, Atlantiku, Černého moře a Pacifiku. Na Ministerstvu obrany Ruské federace však zdůrazňují: „Všechny lety se uskutečňují v přísném souladu s mezinárodními pravidly a neporušují hranice jiných států.“

Odpověď na masové akce NATO

Ruská federace tímto odpovídá na masové akce vojsk USA v rámci NATO, kde se takto aktivita projevuje masivně v Černém a Baltském moři a dále v Polsku mají být rozmístění vojáci USA. Polsko tento týden provedlo nejmasivnější cvičení od sedmdesátých let minulého století, kdy se cvičil celý integrovaný systém, pohraničníků, záchranářů, vojsk a policie. Dále ruské vojenské síly zahájily masívní cvičení v příhraničních okresech s Ukrajinou, což se sice nelíbí vládě Ukrajiny, ale to je tak jediné, co s tím mohou dělat.