Sankce SS vůči Íránu jsou nelegální, je to projev ekonomického terorismu a americké agrese

MOSKVA | Jednostranná opatření Spojených států (SS) vůči Íránu jsou v zásadě nelegitimní, oznámil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Viktorovič Lavrov. O prohlášení informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Sergej Viktorovič Lavrov | foto: aif.ru

Dříve SS umístily 18 organizací a fyzických osob na seznam sankcí kvůli raketovému programu Íránu. Teherán odsoudil sankce Washingtonu a sdělil, že zavede odvetné sankce vůči americkým osobám a společnostem.

Podle ministrových slov potvrdily SS ve stanovené lhůtě, že Írán plní to, co se zavázal plnit ve společném všestranném plánu činností (SVPD – mezinárodní dohoda o nukleárním programu Íránu, pozn. ed), ale paralelně s tím Washington zavedl proti Íránu nové jednostranné sankce a vysvětlil to tím, že se sankce netýkají SVPD, ale chování Íránu v jiných oblastech, s kterým nejsou SS spokojeny.

„Může se k tomu říci pouze jedno. Že jsou jednostranné sankce v zásadě nelegitimní,“ řekl Lavrov během tiskové konference o výsledcích jednání s ministrem zahraničí Bolívie Fernandem Uanakuni Mamanim.

Reklama: