Růst příjmů zajistí nižší daně, ne umělé navyšování minimální mzdy

Dnešní vládní rozhodnutí o zvýšení minimální mzdy je absurdní snahou, jak vyvolat dojem, že chce vláda přilepšit našim zaměstnancům.

Jan Skopeček – ekonomický expert ODS | foto: ods.cz

Pokud by to vláda myslela s peněženkami všech zaměstnanců skutečně vážně, sníží daně či odvodové povinnosti. To pocítí ve svých peněženkách všichni zaměstnanci, nikoliv pouze cca 2 % zaměstnanců pobírajících minimální mzdu. Zvýšení minimální mzdy je ze strany agrosocialistické vlády populismus.

Vláda vůbec nebrala v úvahu názory podnikatelského sektoru. Je vidět, že na vládě, resp. v tripartitě, mají zastání jen odbory. Připomeňme, že minimální mzdu pobírají ti nejméně kvalifikovaní zaměstnanci. Pokud minimální mzda poroste bez ohledu na růst produktivity, budou to právě nízkokvalifikovaní zaměstnanci, kteří budou v krizových dobách přicházet kvůli vyšší minimální mzdě jako první o práci.

Růst mezd a platů v době ekonomického růstu a v souladu s růstem produktivity je cíl, o který usilujeme všichni. Růst prosperity a bohatství však nelze zajistit podobnými regulacemi a rozhodnutími ze Strakovy akademie, jak to dnes předvedla agrosocialistická vláda.