Antarktida je zdrojem nezranitelných virů

PRINCEZNA ALŽBĚTA | Vědci z University of New South Wales objevili na Antarktidě mikroorganismy, uvnitř kterých se pravděpodobně nacházejí předchůdci virů, kteří jsou schopni přežít vysokou teplotu a salinitu, uvádí se v článku časopisu Nature Microbiology, který cituje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Ilustrační foto

Odborníci odebrali vzorky vody z antarktických jezer, jež kvůli vysoké salinitě nezamrzají ani při teplotě —20°C. V nich objevili třídu haloarcheí Halorubrum lacusprofundi R1S1, uvnitř kterých se nacházely částice podobné virům, jež obsahovaly plazmidy pR1SE.

Vědci vytvořili třídu, ve které tyto plazmidy chyběly. Ukázalo se, že prvky pR1SE jsou důležité pro formování vezikul (membránových váčků) správného tvaru. Odborníci prozkoumali strukturu bílkovin spolu s plazmidy zakódovanými v DNA a dospěli k závěru, že se musí podílet na formování stěn váčků. Vezikuly přepravují plazmidy za hranice buňky a mohou se dostávat do dalších mikrobů této třídy a tím je tak nakazit. Kromě toho plazmidy jsou schopny inkorporace do genomu hostitele a přenášet do něj určité geny.

S tímto mechanismem se vědci setkali poprvé. Plazmidy pR1 SE mohou být předkem prvních virů, jež nakazily archea. Vzhledem k tomu, že se archea často vyskytují v slaných, horkých nebo toxických vodách, jejich viry jsou rovněž schopny přežít v extrémních podmínkách.

Reklama: