Čínská technologie umožňuje odhalování ponorek na vzdálenost několika kilometrů

CANBERRA | Experti jsou znepokojeni čínskou technologií, která umožňuje odhalování ponorek na vzdálenost několika kilometrů místo stovek metrů. Informuje o tom New Scientist, informuje o zjištění australských vědců světová zpravodajská agentura Sputnik.

Ilustrační snímek

Vedoucí oddělení mechaniky materiálů a inženýrských věd Státní asociace vědeckých a průmyslových výzkumů Australského svazu Kathy Foley předpokládá, že Čína bude první úspěšná země, která dokáže ponorky odhalit pomocí SQUID (supravodivé kvantové interferenční zařízení, pozn. ed.).

Na základě SQUID vytvořené Čínskou akademií věd magnetometry mohou být spojeny se zařízeními protilodní války, předpokládá David Caplin, odborník na magnetické seznamy z Imperial College London ze Spojeného království. Odborník poznamenává: „Obvykle se o podobných technologiích v novinách nepíše.“

V létě 2017 odborníci z čínského Šanghajského institutu mikrosystémů a informačních technologií oznámili vytvoření celku SQUIDů, které umožňují odhalování ponorek na vzdálenost asi šesti kilometrů. V budoucnu to umožní zcela kontrolovat vody Jihočínského moře. Současné technologie, které jsou vědě známé dokáží odhalit ponorky pouze na vzdálenost několika metrů.

Reklama: