Témata německých voleb

Volby do Spolkového sněmu se blíží. Podle časopisu Die Welt jen 29 % v jeho vlastním průzkumu dotázaných Němců považuje problematiku uprchlíků pro sebe za důležitou při rozhodování, koho budou v zářijových volbách podporovat.

Jiří Paroubek se směje

Naopak na prvním místě mezi tématy voleb je vzdělávání, resp. rovné šance pro všechny při zajištění co nejkvalitnějšího vzdělávání. Toto téma považuje za nejdůležitější 79 % respondentů jiného průzkumu. Boj s chudobou ve stáří je tématem č. 2, když tento názor sdílí 75 % respondentů.

Postoje autorů, jejich myšlenky a názory ne vždy jsou v souladu s postoji, myšlenkami a názory všech členů redakce. Ovšem jakýkoliv text prostý politické korektnosti na tento web patří.

V těsném závěsu za tím je boj proti kriminalitě a terorismu, což je postoj, který sdílí 69 % dotázaných. Zhruba tři pětiny dotázaných považující za velká témata zlepšení péče o nemocné, dále lepší ochranu o životní prostředí a vyšší podporu rodin s dětmi. Naopak za nezajímavé téma považují lidé v Německu téma vyšších výdajů na obranu. Toto téma považuje za důležité jen 29 % respondentů, což je zajímavé s ohledem na velkou mediální masáž, která probíhá v souvislosti se zbrojením prakticky ve všech zemích NATO.

Do německých voleb se snaží také zasahovat turecký prezident Erdogan, který vyzývá mnohamilionovou komunitu německých Turků: nevolte Merkelovou a nepřátele Turecka.mezi nepřátele Turecka nesporně patří i druhý nejvýznamnější kandidát, předseda SPD Martin Schulz. Tedy alespoň podle Erdogana.

Podle průzkumu Bildu by ve volbách do Bundestagu, pokud by proběhly nyní, získaly klerikální strany CDU/CSU 39 % hlasů, SPD 24 %. Na třetím místě by byla levice s 9 % hlasů, za ní Zelení a FDP s 8 % hlasů. A teprve za nimi AfD se 7 % hlasů. Je potřeba dodat, že ještě před nějakou dobou měla tato antiimigrantská formace zhruba dvojnásobnou podporu.


Postoje autorů, jejich myšlenky a názory ne vždy jsou v souladu s postoji, myšlenkami a názory všech členů redakce. Ovšem jakýkoliv text prostý politické korektnosti na tento web patří.