Viktor Orbán přijal Vladimira Vladimiroviče Putina v Budapešti

BUDAPEŠŤ | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin a maďarský premiér Viktor Orbán si během oběda vyměnili názory o evropských záležitostech, cituje tiskového mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Sergejeviče Peskov Sputnik.

Viktor Orbán a Vladimir Vladimirovič Putin při státní návštěvě v Maďarsku

„Orbán měl s Putinem pracovní oběd. Během oběda v průběhu jedné a půl hodiny obšírně probrali rozvoj dvoustranných vztahů, zkontrolovali průběh realizace velkých projektů, v první řadě projektu Paks, a vyměnili si názory ohledně evropských záležitostí,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič, kdy podle něj to byl velmi otevřený a velmi substantivní dialog mezi oběma státníky.

Dále uvedl, že si oba státníci vyslechli zprávy zvláštních zmocněnců mezivládních komisí, kteří konstatovali, že celkově lze sledovat pozitivní dynamiku a růst obchodních vztahů o více jak 30 procent. Mluvčí ruského prezidenta obzvlášť podotkl, že to není spojeno s konjunkturou na ropném trhu, ale dochází k tomu pouze díky růstu investic, otevírání nových podniků a společným výrobním iniciativám.

Obchodování Maďarů s Ruskem jen kvete a roste

Vladimir Vladimirovič Putin a Viktor Orbán

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin během setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem poukázal na pozitivní trend v dvoustranném obchodě a rovněž uvedl, že financování výstavby jaderné elektrárny Paks je zcela zajištěno ruskou stranou.

„Jsem rád, že na okraji sportovních akcí si můžeme promluvit i o dvoustranných vztazích. Chtěl bych poukázat na to, že navzdory všem těžkostem přeci jenom došlo ke zlepšení ekonomické dynamiky. V minulém roce vzájemný obchod trochu klesl — o devět a něco procent. Ale v prvním pololetí tohoto roku byl přes 20 procent, podle některých odhadů až 27 procent,“ komentoval ekonomický růst vzájemných vztahů Putin, Vladimir Vladimirovič.

Dále podotkl, že ruští investoři pokračují projevovat k Maďarsku zájem. Objem investic dosáhl 1,5 miliardy dolarů, informuje Sputnik.

„Pracujeme na našich velkých projektech, a to i v energetice. Vše, co se týče financování známého projektu Paks… je zajištěno — dvanáct miliard dolarů. Začátkem příštího roku může dojít k zahájení prací na samotném staveništi,“ dodal ruský prezident.

Vladimir Vladimirovič Putin oznámil, že existují i další společné projekty, například ve farmacii. Dále dodal, že i maďarští podnikatelé se zajímají o Rusko. „Všemožně to podporujeme a budeme pomáhat prosazovat zájmy podnikatelů,“ uvedl ruský prezident.

Reklama: