USA sklízejí plody své zahraniční politiky. Z Afganistánu nemají jak stáhnout svou vojenskou techniku

WASHINGTON | Amerika se potýká s problémem, jak stáhnout miliony kusů vojenské techniky z Afghánistánu poté, co Rusko nepovolilo transport přes své území. Afghánistán je vnitrozemský stát, ze všech stran obklopen zeměmi s nimiž mají USA špatné vztahy. USA tak začínají sklízet plody své zahraniční politiky. Objem techniky, který potřebuje Washington přepravit je obrovský. Informoval slovenský zpravodajský server HlavnéSprávy.sk.

Obama - černý diktátor z Bílého domu

Obama – černý diktátor z Bílého domu

Kromě 30 000 vojáků potřebuje americká armáda přepravit vozidla a různou další vojenskou techniku. Dohromady to činí až 81,5 milionu položek, v hodnotě 33 miliard dolarů. Nejspolehlivějším způsobem, jakým bylo i 75% techniky do Afghánistánu přivezeno, je přepravit je po železnici přes středoasijské republiky Tádžikistán, Turkmenistán, Kazachstán a přes Rusko až do severní Evropy k moři.

Rusko však odmítlo povolit transport této techniky přes své území, jako reakci na návštěvy šéfa CIA Brennana a viceprezidenta Bidena v Kyjevě, po kterých Kyjevská nelegitimního vláda vyslala armádu proti vlastním obyvatelům na východě Ukrajiny.

Reklama: