Sviňák Sobotka bude dnes před soudem ohledně OKD

PRAHA | Výslechem Slávka Sobotky bude dnes před Obvodním soudem pro Prahu 2 pokračovat projednávání trestní kauzy spojené s privatizací těžební společnosti OKD, informují ParlamentníListy.cz.

Slávek Sobotka se potí a rudne – Upocená krysa| foto: youtube.com

Slávek a sviňák Sobotka v době prodeje státního podniku zastával post ministra financí a bývá kvůli údajně nevýhodnému rozhodnutí terčem kritiky. „Výtky dlouhodobě odmítá a trvá na tom, že stát akcie prodal za tržní cenu,“ připomíná ČTK. Ovšem kdo tomu věří, ať tam běží.

Sobotka by k jednání měl dorazit, soud od něj omluvenku do čtvrtečního odpoledne podle mluvčí Marcely Pröllerové neobdržel. „Ano, předseda vlády Bohuslav Sobotka počítá s tím, ze se zúčastní soudního jednání ohledně OKD,“ napsal ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer.

„Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, jimž Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun,“ připomíná uvedený server.

V trestní kauze čelí obžalobě znalec, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu, a dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku, kteří měli privatizaci na starosti. Vinu popírají mimo jiné i s argumentem, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.

Reklama: