Oslavy Dne železnice v Jindřichově Hradci připomenou existenci dvou tratí

PRAHA | Stříbrný šíp, Ostravan, Laminátka, Eso nebo Bardotka – všechny jmenované skvosty budou k vidění v sobotu 9. září v Jindřichově Hradci, informují České dráhy.

Praha – Hlavní nádraží | foto: stalo-se.cz

Zdejší nádraží se totiž stane centrem oslav výročí 130 let tratě Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec – Jihlava a 120 let tratě Jindřichův Hradec – Nová Bystřice. Ve spolupráci Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, Jindřichohradeckých místních drah, Jihočeského kraje, Kraje Vysočina, Města Jindřichův Hradec a dalších partnerů je připravený bohatý program pro všechny věkové kategorie.

Na jindřichohradecké nádraží přijedou zvláštní vlaky z Prahy, Jihlavy a Českých Budějovic, po celý den můžou návštěvníci vychutnat jízdy historickými elektrickými a motorovými vlaky a jízdy parními vlaky společnosti Jindřichohradecké místní dráhy. Program je připravený také v Jihlavě a ve Veselí nad Lužnicí.

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi.

Reklama: