Die Welt píše o Babišovi coby podvodníkovi

Německý zpravodaj v Česku Hans-Jörg Schmidt napsal pro německý časopis Die Welt článek o podvodníku A. Babišovi. Babiš podle něj měl protiprávně zneužít dotace ve výši 50 milionů korun na stavbu svého luxusního sídla Čapí hnízdo kousek od Prahy.

Jiří Paroubek

Článek shrnuje, že v parlamentních volbách před čtyřmi lety, tedy na podzim 2013, se Babiš prosadil se svým hnutím především díky tématu korupce a stal se vicepremiérem a ministrem financí, kterým byl až do doby svého odvolání v letošním květnu. V článku se také píše o velké ekonomické síle Babišova impéria pod zastřešujícím názvem Agrofert, s tím, že dnes ovládá přes 200 firem, mezi něž patří velké české chemičky a podobné podniky na Slovensku i v Německu. A tak dále, a tak dále.

Článek není příliš originálně psaný. To, co Hans-Jörg Schmidt píše, tady všichni víme. Někteří z nás, tedy přívrženci Babiše to odmítají a jiní naopak se pohoršují nad Babišem. Co však je podstatné, je to, že Die Welt je časopisem konzervativním, přitom časopisem s mimořádným vlivem na německou veřejnost. Na její konzervativní část. Je jen otázkou času, kdy budou na téma Babiš a jeho dotace psát i další německá média.

To samozřejmě pro obraz České republiky v Německu nebude žádné velké štěstí. Řekněme si otevřeně, že v očích Němců obraz České republiky bude vážně narušen. Psát o presumptivním českém premiérovi jako o podvodníkovi není jistě nic příjemného.

Z tábora hnutí ANO je slyšet, že se zvažují i jiné alternativy premiérství, pokud Babiš bude skutečně policií obviněn. Mluví se dokonce o dosavadní ministryni Karle Šlechtové, která horko těžko zvládá, nebo spíš nezvládá, rezort místního rozvoje. To by byla zoufalá volba, řekněme si to upřímně.

To by nepochybně nebylo ideální řešení. Ale samozřejmě není únosné, aby Babiš do budoucna řídil zasedání vlády např. z věznice Ruzyň. Ale snad se chlapci a děvčata v hnutí ANO vzpamatují a vymyslí nějakou lepší alternativu premiérství, nežli Babiš či Šlechtová.