Keňa legalizovala mnohoženství a zakázala homosňatky

NAIROBI | Keňský prezident Uhuru Kenyatta podepsal včera zákon, který povoluje mužům vzít si neomezený počet manželek, informoval o tom slovenský zpravodajský server HalvnéSprávy.sk s odkazem na informaci agentury DPA. Kontroverzní legislativu schválil parlament této východoafrické země v březnu tohoto roku. Hlasování předcházela bouřlivé debaty i hromadný odchod poslankyň z jednacího sálu. Stoupenci návrhu z řad mužských zákonodárců argumentovali, že polygamní manželství je v souladu s Biblí i původními africkými tradicemi.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta

Keňský prezident Uhuru Kenyatta

Odpůrci zase argumentovali, že legalizace mnohoženství naruší klasické manželské svazky a zhorší sociální situaci mnoha rodin. V polygamních rodinách se totiž materiální statky budou muset dělit mezi větší počet žen a dětí. Ke kritikům návrhu se připojili ženské organizace i někteří církevní představitelé.

Zákon podepsán prezidentem umožní keňským mužům, aby si vzali tolik manželek, kolik jen budou chtít. Na to nebudou potřebovat ani souhlas svých dosavadních manželek. Polygamní vztahy jsou běžným jevem v mnoha etnických skupinách žijících na území Keni. Až dosud však nebyly oficiálně uznávané ze strany státu.

Nová legislativa současně definuje manželství jako svazek muže a ženy, čímž apriorně vylučuje možnost sňatků osob stejného pohlaví.

Reklama: