Saakašvili vnikl násilím na Ukrajinu

KYJEV | Exprezident Gruzie a bývalý oděský gubernátor Michail Saakašvili násilím pronikl na ukrajinské území. Vlak, který Saakašviliho vezl, byl v neděli nejprve zastaven na pokyn centrální vlády v Kyjevě. Saakašvili následně zkusil štěstí s autobusem, ale ani to se mu nepodařilo. Na Ukrajinu ho nakonec dostali jeho příznivci. Informují ParlamentniListy.cz.

Michail Saakašvili – Gruzínský zloděj a lhář

Saakašviliho příznivcům se podařilo prolomit policejní kordon na hraničním přechodu a přetáhnout jej na ukrajinskou stranu. Stalo se tak na ukrajinském přechodu Šehyni.

Jak informovala tisková agentura Ukrinform, přechod byl uzavřen kvůli zprávě o ukryté výbušnině. Hraniční objekty podle informací agentury museli zkontrolovat přivolaní ženisté a rovněž pracovníci tajné policie SBU. Saakašvili se z hraničního přechodu odmítl vzdálit.

Podle mluvčí ukrajinské společnosti Ukrzaliznycja se v zastaveném vlaku, ve kterém Saakašvili původně byl, nacházela „osoba bez dokladů potřebných ke vstupu do země“. Jak zmiňují média, Saakašvili je v současnosti v Kyjevě v nemilosti, protože ostře kritizuje vládu prezidenta Petra Porošenka. V domovské Gruzii je pak Saakašvili stíhán pro údajné překročení pravomocí.

Petro Porošenko přitom Saakašviliho původně na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post gubernátora Oděsy. Později ale Saakašvili Porošenka ostře kritizoval za to, že v zemi podle jeho slov váhá s reformami a nahrává korupci. Následně si Saakašvili založil na Ukrajině vlastní politickou stranu. Nedávno mu byl odebrán ukrajinský pas, když byl mimo Ukrajinu.