V Turecku pochybují o upřímnosti SS v boji proti terorismu IS v Sýrii

ANKARA | Upřímnost Spojených států (SS) v otázkách boje proti terorismu v Sýrii vyvolává velké pochybnosti, řekl RIA Novosti oficiální mluvčí výboru pro obranu tureckého parlamentu za Stranu spravedlnosti a rozvoje Murad Bajabatur, kterého cituje Sputnik.

Ilustrační snímek

„SS tvrdí, že vedou válku proti terorismu, ale její očividná absence vyvolává znepokojení spojenců, zvláště spojenců v NATO, především Turecka,“ řekl zdroj agentury. „V této souvislosti radíme státům, které tvrdí, že vedou válku proti terorismu, především SS, aby to ukázaly v praxi a nezanechávaly žádné otevřené otázky u lidí. Není možné bojovat proti jedné teroristické organizaci s pomocí druhé, je třeba spolupracovat se státy,“ dodal Bajabatur.

Uvedl také, že snímky, ukázané Ministerstvem obrany Ruska, svědčí o tiché dohodě mezi IS, USA a Demokratickými silami Sýrie (DSS), které podle jeho slov jsou od samého počátku útvary kurdských Národních sil obrany — syrského odvětví Dělnické strany Kurdistánu. „SS by měly spolupracovat v oblasti Blízkého Východu s Ruskem, Tureckem a Íránem, a ne s teroristickou organizací, která si změnila název,“ řekl Bajabatur.

Podle jeho názoru reálné kroky SS svědčí o tom, že chtějí vytvořit v Sýrii stát Dělnické strany Kurdistánu, kterou zásobují těžkými zbraněmi. „Turecko ví, o co zde usilují USA, a nedovolí vytvořit stát, složený z kantonů DSK,“ řekl člen tureckého parlamentu.

Uvedl, že SS se snaží upevnit v Sýrii teroristickou skupinu, kterou považují za světskou, místo IS, a také vytvořit umělé mikrostáty, které jim budou podřízené. Bajabatur také vyjádřil překvapení, že se dosud nepodařilo skončit s IS, nehledě na to, že proti němu bojují armády desítek států.