Nezávislost bude! A brzy! Španělský král kritizoval demokratické referendum v Katalánsku, zatajil policejní masakr voličů před zbytkem Španělska

MADRID – BARCELONA | Po nedělním referendu v Katalánsku, které se španělské bezpečnostní složky pokusily rozehnat brutální silou, se čekalo na vystoupení krále Filipa VI. Po tvrdém postoji vlády, která jakékoliv separatistické aktivity Katalánců odmítla, se čekalo, jaký tón zvolí hlava státu. A výsledek byl tak drsný, že katalánský premiér prakticky obratem vypověděl poslušnost zcela. Informují ParlemntniListy.cz.

Španělská zločinecký král Filip VI. | reprofoto: veřejnoprávní žumpa ČT

Zločinecký král na válečné stezce

Španělský král promlouvá k veřejnosti zcela výjimečně, a o to více jeho slova zaduněla. Král hned v úvodu uhodil na Katalánce, že svým referendem „rozbili jednotu Španělska“ a předvedli „nepřípustný nedostatek loajality“.

„Chování katalánské vlády narušilo harmonii a soužití v rámci samotné katalánské společnosti a bohužel ji rozdělilo,“ pokračoval příkře král.

Ve svém projevu se nezmiňoval o násilí španělských policistů, které referendum provázelo a které ohromilo celý svět. Mlčel o tom, že se ozbrojení policisté dobývali do volebních místností a fronty hlasujících rozháněli zakázanými gumovými projektily.

Místo toho pronesl, že katalánská společnost je možná ve svých názorech rozdělená (poté, co se pro nezávislost vyslovilo 90 procent hlasujících), ale Španělsko prý zůstane jednotné. A poté zaútočil na katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a jeho vládu. „Tito lidé pohrdají pouty a pocity solidarity, které spojovaly a stále spojují všechny Španěly,“ pronesl Filip VI. „Jejich nezodpovědné chování by mohlo dokonce ohrozit hospodářskou a sociální stabilitu Katalánska a celého Španělska,“ dodal.

Tímto nepřijatelným pokusem se katalánští funkcionáři podle něj dostali zcela mimo zákon i pravidla demokracie. „Snažili se narušit jednotu Španělska a jeho národní svrchovanost. Všichni Španělé přitom mají právo demokraticky rozhodovat o svém životě společně,“ obviňoval.

A po tomto výčtu prohřešků katalánských autorit předložil návrh řešení, kterým dal španělským orgánům v dalších krocích absolutní volnost: „Vzhledem k tomu všemu a tváří v tvář této mimořádně vážné situaci, která vyžaduje pevné spojenectví všech ke společnému zájmu, je odpovědností legitimních státních orgánů zajistit ústavní pořádek a normální fungování státu, práva a samosprávy Katalánska na základě Ústavy a statutu autonomie,“ řekl doslova.

Výhrůžky zločinné krále urychlí vyhlášení nezávislosti Katalánska

Carles Puigdemont i Casamajó

Méně než hodinu poté, co hlava španělského státu takto jednoznačně deklarovala připravenost nasadit v Katalánsku jakékoliv prostředky, vystoupil katalánský premiér Carles Puigdemont. Na slova Filipa VI., že jeho počínání je mimo zákon, odpověděl ujištěním, že katalánská vláda je připravena vyhlásit samostatnost, neboť jednoznačný výsledek referenda jasně ukázal, jaká je vůle tamních obyvatel, dodává zmíněný zpravodajský server.

Původně premiér avizoval, že vyhlášení nezávislosti proběhne do 48 hodin po úspěšném referendu. Dramatické události přiměly jeho vládu počkat s rozhodnutím několik dní. Přesto premiér Puigdemont trvá na tom, že nezávislost Katalánska bude vyhlášena.

„Vyhlášení bude provedeno koncem tohoto týdne, nebo na začátku toho příštího,“ avizoval v rozhovoru pro britskou BBC.

Španělskou vládu pak varoval před tím, aby se snažila v Katalánsku zasahovat silou. „Byla by to chyba, která by mohla všechno změnit,“ pohrozil.

Reklama: