Epidemie je v zárodku: Zavlečou negři z Afriky do Evropy mor? Hrozí nám Černá smrt?

ANTANANARIVO | Lékaři varují před smrtící epidemií dýmějového a plicního moru. Nebezpečná nemoc se zatím šíří jen na ostrově Madagaskar, kde úřady potvrdily stovky pacientů, informuje na svém serveru TN televizní stanice TV Nova, kdy dodávají, že mor je ale vysoce nakažlivý, a tak se může snadno rozšířit do dalších částí světa.

Černá smrt z Afriky

Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala na Madagaskaru už 231 lidí nakažených nebezpečným plicním morem, nejméně dvacet lidí zemřelo, varuje televize. „Riziko rozšíření nákazy je obrovské. Zatím jen na národní úrovni, ale mor už se objevil v několika městech, což je jen začátek,“ upozornila WHO.

Autoři článku pak varují, že rozšíření této epidemie je skoro jako rozšíření počítačového viru: „Plicní mor je přitom vysoce nakažlivý. Jako první infekce zasáhne plíce, pacienti mají horečku, kašel a bolesti na hrudi, jsou dušní. Přenáší se kapénkovou formou, to znamená vzduchem z člověka na člověka. Je nebezpečnější než septický a dýmějový mor, které se na ostrově také šíří.“ Natož, když se z Afriky do Evropy valí hordy přivandrovalců, kdy jejich totožnost a ani země původu není známá.

„Právě tento typ moru způsobil ve 14. století naprostou katastrofu. Epidemie, přezdívaná Černá smrt, zabila v Evropě i Asii podle odhadů přes 50 milionů lidí. Neléčený mor končí smrtí pacienta téměř ve všech případech, ten léčený v 50 %,“ připomíná Nova.

loading...

Komentáře:

Vaše osobní údaje budou použity k vyřízení publikování Vašeho komentáře, ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu,
a k dalším účelům popsaných na stránce ochraně osobních údajů.
Reklama:
loading...