Mozek u volebních uren

V posledních dnech několikrát zazněla rada, abychom se vykašlali na rozum a volili srdcem. Většinou ji dávají moudří lidé, kteří vědí, že jejich volební preference je nerozumná, ale nemohou se jí vzdát. Většinou proto, že mají dobré přátele v projektech, které by chladná hlava neumožnila podpořit.

Petr Hampl | foto Hans Štembera (parlamentnilisty.cz)

Jakkoliv tomu postoji rozumím, přesto radím volit rozumem. A pokud se rozhodneme použít u volebních uren mozek, jsou před námi v zásadě tři možnosti.

Za prvé. Hodit hlas nějaké zavedené straně a doufat, že v ní po volbách proběhne převrat, dojde ke změně vedení a strana se bude chovat úplně jinak než v současnosti. V každé straně existuje nějaké potenciální jádro vzpoury. V ODS jej představuje Klaus mladší, v TOP09 Jitka Chalánková, v KDU Čunek, v ČSSD Foldyna, v ANO Soukup a Lorencová…, jen Piráti jsou strana s pevnou disciplínou, kde se názorové rozdíly netrpí. Dříve se tomu říkalo strana leninského typu.

Za druhé. Volit stranu, u které je naděje, že bude mít významnější počet poslanců a že bude důsledně tlačit na rozbití dosavadního způsobu vládnutí a na rozbití mafiánského systému propojujícího politiky, neziskovky a veřejnoprávní média. To ukazuje k SPD – sesterské straně AfD, rakouských Svobodných, Wildersovy Strany Svobody, Front National, Ligy severu a dalších.

Za třetí. Volit stranu, která se sice nedostane do parlamentu, ale získání státního příspěvku jí umožní vybudovat strukturu, najít skvělého leadera a perfektně se připravit na další volby. Při dosažení 3% hranice strana obdrží od státu přibližně 40 milionů korun, to by mohlo stačit. Tato strategie ukazuje k Realistům. Zítra neuspějí, ale můžete jim zvýšit šanci pro rok 2021.

loading...

Každá z těch variant má nějaká úskalí a nějaká rizika. Ale od toho máme mozky, abychom šance a rizika vyhodnotili, a abychom podle toho jednali.

loading...
Reklama:
loading...