Prezident Václav Klaus volil svého syna Václava. Prezident Miloš Zeman zase Ringo Čecha

PRAHA | Prezident Václav Klaus doufá, že lidé nepodcení význam parlamentních voleb, bojí se ale nízké volební účasti. Sám s manželkou Livií volil již včera. Podle něj mdlá předvolební kampaň možná lidi dostatečně nemotivovala, aby přišli k volebním urnám, řekl novinářům před volební místností v pražských Kobylisích, kde volil.

Prezident Václav Klaus (vlevo) se synem Václavem

Václav Klaus zároveň poznamenal, že letos mohou lidé vybírat z obrovské plejády stran, a mohou si proto z 31 možností vybrat tu, která odpovídá jejich názorům a požadavkům. „Myslím, že je o čem rozhodovat, a doufám, že lidé tyto volby nepodcení,“ řekl bývalý prezident České republiky, kterého citují ParlamentniListy.cz.

Společně s manžel volila také jeho manželka Livia, která je českou velvyslankyní na Slovensku. „Volby probíhají i v Bratislavě, ale z pochopitelných důvodů jsem přijela odvolit do Prahy,“ prohlásila.

Na dotaz, zda důvodem jejího příjezdu je fakt, že na kandidátce ODS v Praze je syn manželů Klausových, velvyslankyně přímo neodpověděla. Klaus starší se k podpoře syna přihlásil. „Klidně to můžu říct, proč bych to neřekl,“ uvedl. Kandidatura Václava Klause mladšího mu prý dokonce ulehčila výběr. „Tentokráte nám to usnadnil náš syn, jinak by to bylo strašlivě těžké,“ prohlásil bývalý prezident a zakladatel ODS, který se už dříve se stranou rozešel.

Klaus vzápětí dodal, že ve skutečnosti není příznivcem takzvaného kroužkování – tedy udělování preferenčních hlasů jednotlivcům. „Byl bych pro, aby se mohly volit strany. Aby měly tak jasný program, že je to nepotřebné oddělovat na jednotlivé osoby,“ řekl.

Miloš Zeman stroze prohlásil po svém zúčastnění u voleb, že volil Čecha, kdy tím myslel superlídra SPO Františka Ringa.

Slovenský přivandrovalec, lhář, zloděj a vrah agent Bureš odhlasoval mezi prvními občany na obecním úřadu v Průhonicích u Prahy. „Po odchodu z volební místnosti novinářům řekl, že chce ve volbách zvítězit tak, aby nebylo možné sestavit vládu bez ANO. Chce také ve Sněmovně co nejméně stran, aby se usnadnilo vytvoření vlády,“ zprávu přinesla ČTK.

Reklama: