Jsme jen vykořisťování otroci, které vysává nadnárodní zločinecký kapitál

Skandál, který nevypukl, ale vypuknout měl. Místo těch všech obvinění z rozkrádaček, které na sebe hází tzv. solidní politici, přičemž voliči ví, že v tom jedou všichni, jeden jako druhý. A taky proto, že kdyby si politici nakradli a přitom dobře spravovali stát, dalo by se to snášet.

Petr Hampl | foto Hans Štembera (parlamentnilisty.cz)

Takže jaký skandál měl vypuknout. Šéf Babišova ekonomického týmu Aleš Michl se tento týden vyjádřil k těm stovkám miliard, které korporace každý rok posílají z českých poboček centrálám. Klasické učebnicové vykořisťování. Naši lidé dřou, vytvoří hodnoty a ty jsou převáděny korporátní manažerům, jejichž jediný výkon spočívá v tom, že kdysi podplatili někoho z české vlády a dostali investiční pobídku. Dokonce ani ten úplatek nezařídili sami, ale udělala to za nějaká poradenská firma. Prostě křiklavá nespravedlnost. A co na to říká Babišův ekonom?

Prý si musíme zvyknout. Leda, že bychom tady tak změnili podmínky, aby to pro zahraniční korporace bylo ještě atraktivnější, takže za ten zisk (vytvořený českými lidmi) by kupovali další české podniky. Tohle je tedy strategie ANO.

Ve skutečnosti existuje spousta věcí, co by se s tím dalo dělat. V první řadě okamžitě zastavit veškeré investiční pobídky a pak pokračovat dalšími opatřeními. Na jedné straně škály je drsné zvýšení daní pro zahraniční korporace. Kdyby ty peníze šly všechny rovnou českým chudým důchodcům, zůstaly by v české ekonomice, protože ti důchodci by za ně obratem nakoupili normální zboží a služby. Mohly by se tak rozhýbat celá odvětví živností a malých firem. A zahraniční manažeři by raději větší část zisku investovali do vybavení českých poboček a školení místních lidí, než aby ty peníze odevzdali státu na daních. Na druhém konci škály jsou pak trumpovská opatření. Korporace, která vyvádí příliš peněz do zahraničí, narazí na takové šikanování úřadů, že si to příště raději rozmyslí.

Jenže to by politici nesměli mít v korporátních managementech manželky, syny a blízké přátele. A nesměla by s tím být propletena ani novinářská vrstva. Takže z toho nikdo skandál nedělá a každý se tváří, že nic nevidí. Místo toho vyvěsí plakáty typu „vyhlašujeme válku práci“ nebo „patříme na západ.“ A Babišův ministr Brabec se včera nechal slyšet, že by Češi v montovnách měli pracovat ještě usilovněji. Ať jde do pr..!