Maminka drží hladovku

Chci vám dnes popsat jeden příběh z Norska. Příběh maminky, se kterou jsem se setkal letos v Praze při promítání filmů o Norské sociální službě.

Václav Klaus, ml. | reprofoto: XTV

O norské sociální službě (Barnevernet), která je naprosto nadřazená rodinám. Všichni u nás znají jen paní Michalákovou (mimochodem nečinnost předchozí české vlády byla obrovskou ostudou a svinstvem), ale v Norsku jsou případů stovky a tisíce.

Jedna z nich je Stine Guldbransenová.

Nevyšel jí vztah. Partner, se kterým žila dva roky a vychovávala dvě děti (starší z předchozího vztahu Mariu a mladší Stellu), ji v květnu 2013 vyhodil, ale malou Stellu (šest měsíců) jí násilím sebral, že si ji nechá on (pozn: jména dívek pozměněna kvůli Barnevernetu a publicitě jako přitěžující okolnosti pro Stine).

Kontaktovala několikrát policii, ta dle předpisů předala věc Barnevernetu a ten 26. srpna 2013 malou Stellu otci odebral a umístil ji do pěstounské péče.

Nicméně Barnevernet následně mamince oznámil, že pokud se s bývalým přítelem nějak na péči o dítě nedomluví, seberou jí i starší dceru (!).

S expřítelem domluva nebyla možná a 6. září 2013 Barnevernet sebral i starší dceru Mariu. Přijela sociálka s doprovodem policistů. Dcera byla logicky zcela vystresovaná, a proto maminka dostala týden na to, aby dceru připravila (!). Představte si ten týden, maminky a tatínkové.

Maminka doufala, že se jedná o nějaké krátkodobé opatření. Ale čas běžel. Dva roky! Navíc v roce 2015 byla informována o nějakém podivném incidentu v pěstounské rodině (sexuální podtext) – na což matka reagovala napadením vedoucí úřednice, která jí to s ledovým klidem oznamovala. Co byste dělali vy? Nic? Nedošlo sice ke zranění, jen majetkové škodě, ale maminka dostala pokutu 400 tisíc norských korun.

Soud o starší dceru, která má k mamince stále extrémně silný vztah, však Stine přece jen koncem roku 2015 vyhrála. Verdikt zněl, že Barnevernet má předat Mariu zpět do péče matky. To se však nestalo (!) a Barnevernet na rozsudek nereagoval. Mariu stále zadržoval ve své péči a případ dal znovu k soudu.

Uběhly další dva roky (!). Teď v říjnu 2017 soud rozhodl (i s ohledem na přitěžující incident na úřadě), že Stine nevrátí ani jednu z holčiček, které jí sebral. Maminka zahájila v zoufalství hladovku. Nikoho to moc nezajímá. Tak jsem Stine slíbil, že o tom aspoň napíšu. Co se děje ve světě kolem nás.

Kdybych měl víc času a klidu – rozjel bych se do Norska.


Zdroj.

Reklama: