Anektuje Maďarsko Podkarpatskou Rus?

BUDAPEŠŤ – UŽGOROD | Maďarsko vyvíjí na Zakarpatí (Podkarpatská Rus, pozn. ed.) neobyčejnou aktivitu. Postup Budapešti hrozí odtržením oblasti od Ukrajiny, bijí na poplach kyjevské noviny Den, jejichž šéfredaktorkou je Larisa Ivšinova, manželka dobře informovaného bývalého šéfa ukrajinské tajné služby SBU Jevgenije Marčuka.

Ilustrační snímek

„Na ukrajinském televizním kanálu 1 + 1 v programu Tajné materiály také odvysílali příspěvek o situaci v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Šéf ukrajinské státní administrativy na Zakarpatí Gennadij Moskal tvrdil, že na Zakarpatí není žádných zvláštních problémů pro Ukrajinu,“ informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ve vysílání ukrajinské televize zaznělo: „Ve dvou rajónech oblasti na státních institucích Ukrajiny z jakéhosi důvodu visí státní vlajky – Maďarska. Co to má znamenat? Snad je to už území Uherského království? Maďarské a rumunské státní vlajky na Zakarpatí a v Černovické oblasti nejsou o nic lépe než vlajky Ruské federace na oficiálních institucích Ukrajiny v Doněcké a Luhanské oblasti v roce 2014. Maďarsko na Zakarpatí neustále přikrmuje ukrajinské úředníky, učitele, společenské aktivistů, kupuje si je loajálnost. Více než polovina zakarpatských poslanců všech úrovní má pasy Maďarska. Jakému státu tedy slouží?“ pohoršuje se kanál 1 + 1.

Místní učitelka novinářům z „Tajných materiálů“ vysvětlila: „U nás jen idiot nepřijme maďarský pas.“ Dnešní Zakarpatská oblast Ukrajiny byla po staletí součástí Uherska a v období mezi první a druhou světovou válkou byla pod názvem Podkarpatská Rus součástí Československa s vlastní hymnou, s právem na vlastní autonomii, parlament a vládu, což však díky pražskému centralismu a unitarizmu bylo realizováno až v říjnu 1938, podobně jako na Slovensku, připomíná slovenský deník.

Redaktor Slovenského deníku Vladimír Mohorita připomíná osud Podkarpatské Rusi během druhé světové války, kdy celou Podkarpatskou Rus se souhlasem Hitlera okupovalo fašistické Horthyovské Maďarsko. „Místní Rusíni a všichni prorusky smýšlející obyvatelé, kterých byla většina, byli pronásledováni a oblast měla projít procesem násilné totální maďarizace. Po druhé světové válce zase byly proruští Rusíni vystaveni přes půlstoleté vlně násilné ukrajinizace v rámci Sovětského svazu.

Většinu obyvatel Podkarpatské Rusi ani zdaleka netvoří Maďaři, kterých je tam procentuálně jen o něco více než na Slovensku. Většinu v oblasti tvoří Rusíni, kteří mají blíže k Slovákům, než k Polákům, či Maďarům, nebo nedejbože Rumunům. Spojuje je stejný osud v rámci Československa.

Reklama: