Austrálii zachvátili masové desetitisícové demonstrace proti plánovanému restriktivnímu rozpočtu

CANBERRA | Desítky tisíc demonstrantů se shromáždilo po celé zemi, aby vyjádřili svou nespokojenost s prvním federálním rozpočtem vlády Tonyho Abbotta. Protesty po Austrálii probíhají v malém měřítku již od března letošního roku a v tomto měsíci nabraly na obrátkách. Obyvatelé vyjadřují zoufalství a hněv nad rozpočtovou politikou plnou škrtů, zrušení některých důchodů, tak jako výplat dávek či prodloužení doby odchodu do důchodu. Konečný rozpočet byl oznámen v úterý a od té doby je Austrálie na nohou. V sobotu se protesty vyhrotily. O demonstracích informuje australský zpravodajský server new.com.au.

Australské demonstrace | Foto: news.com.au

Australské demonstrace | Foto: news.com.au

Masové demonstrace probíhají v centrech velkých měst, jako jsou: Sydney, Melbourne, Adelaide a Perth. V rámci protestů se sjednotili všichni odpůrci vlády, přes kritiky škrtů ve zdravotnictví, školství a sociální oblasti, až ke kritikům k zacházení s uprchlíky, ekoteroristů, ale až k běžným občanům, kterým se nelíbí navrhovaná důchodová politika.

Ekoterorista a zelenopolitický aktivista Adam Bandt v Melbourne řval jako deprimovaný opičák: „Nikdo hlasoval pro tento rozpočet. Tony Abbott si vylhal cestu k moci. Tony Abbott se zaměřuje na nás. Chce to odvahu a odvahu postavit se mocným a bohatým. Abbott je zbabělec a jeho rozpočet je sekera na mladé, nemocné a chudé.“