Polský diplomat: Lvov je polské město, ne ukrajinské

ROVNO | Polský vicekonzul Marek Zapur označil Lvov za polské město a oznámil, že ukrajinský stát v letech 1919-1920 neexistoval, uvedl vedoucí oddělení Rovenského oblastního muzea Igor Marčuk na své stránce na Facebooku.

Ilustrační snímek

Podle jeho slov proběhlo ve městě Rovno jednání na téma Volyňský experiment Henryka Józewského: cesta k polsko-ukrajinskému smíření v meziválečném období, kterého se zúčastnil Zapur a profesor Nikolaj Kučera, představovali reeditované v ukrajinštině psané deníky Józewského (polského politika, polského ministra vnitra v letech 1929-1930, spolubojovníka Simona Petljury).

„Ukrajinští vědci u kulatého stolu jasně oznámili, že akce je provokační a není potřeba slavit dny narození polského okupačního úředníka Henryka Józewského, protože Polsko zabralo část území ULR (Ukrajinské lidové republiky — pozn.red.) v letech 1919-1920. Ve skutečnosti byl Volyňský experiment zacílen na utvrzení polské vlády a polonizaci a asimilaci místních Ukrajinců. V reakci vicekonzul vstal a oznámil, že ukrajinský stát v tu dobu neexistoval. Lvov je polským městem a v současnosti lze tvrdit, že Ukrajina podobnou cestou okupovala Krym a Donbas,“ napsal Marčuk.

Město Lvov bylo součástí Polska od roku 1919 do roku 1939. Po připojení západní Ukrajiny k SSSR bylo město předáno Ukrajinské sovětské socialistické republice. Od roku 1991 je Lvov součástí nezávislé Ukrajiny, uzavírá svou zprávu světová zpravodajská agentura Sputnik, která je součástí zpravodajské agentury Rusko dnes.