Vladimir Vladimirovič Putin slíbil reciproční reakci na omezování ruských médií v SS

HANOJ | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin označil opatření Spojených států (SS) vůči ruským médiím působícím v Americe za útok na svobodu slova a varoval Washington, že Moskva bude reagovat recipročně. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, která je v SS také pronásledována.

Vladimir Vladimirovič Putin

„Jak u nás v zemi říkají, bylo by to vtipné, pokud by to nebylo tak smutné, protože ti, kdo za tím ve Spojených státech stojí, se neustále chvástali, že jsou ukázkoví demokraté, světová jednička. V této souvislosti svoboda slova se vždy vyzdvihovala jako zářný příklad demokracie. Bez svobody slova, žádná demokracie neexistuje. Útok na naše sdělovací prostředky ve Spojených státech je bezpochyby útokem na svobodu slova,“ prohlásil Putin na tiskové konferenci na závěr summitu APEC.

Ve Státní dumě projednávají odvetná opatření na omezování ruských médií v SS. Poslanci například navrhují zanést cizí média — CNN, Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu — do zákona o zahraničních agentech, kdy takto budou muset být označena ruská média ve Spojených státech.

„To, co se teď projednává ve Státní dumě, včera jsem to viděl, je možná trochu ostré, ale je to pochopitelné, neboť na úrovni zastupitelských orgánů veřejné moci často znějí krajní názory, tvrdá prohlášení a požadavky. S reakcí ale bezesporu budeme muset přijít a bude reciproční,“ řekl na toto téma prezident Putin, Vladimir Vladimirovič.

Prezident upozornil na to, že žádné důkazy o tom, že se ruská média vměšovala do americké volební kampaně, neexistují. Jsou to jen lži amerických médií, které přicházejí o zisky tím, že jim ruská média v anglickém jazyce konkurují.

loading...

„Poslední vyšetřování, myslím si, že v Kongresu, nebo v Senátu, ukázala, že poměr reklamy tam byl nula celá a nějaké setiny procent. To prostě není srovnatelné. Sto tisíc tam, myslím, byla reklama. Jiná média — americká — reklamu rozmísťují na miliony. To je prostě nesrovnatelné. Ne, a to se jim zdálo nebezpečné a interpretuje se to jako vměšování,“ podotkl Vladimir Vladimirovič Putin. Prezident Ruské federace upozornil, že s postoji médií lze polemizovat, nikoliv však prostřednictvím nátlaku.

„Hromadné sdělovací prostředky vyjadřují určitý názor. Poskytují informaci, interpretují a vyjadřují svůj názor. Lze s ním polemizovat, ale nikoliv tak, že je zavřete nebo vytvoříte podmínky, ve kterých nelze pracovat, ale tak že poskytnete vlastní názor a dovedete informaci publiku. Ne, oni zvolili cestu faktické blokace. Reakce bude adekvátní a reciproční,“ uzavřel Putin, Vladimir Vladimirovič. Celý originál článku najdete ZDE.

loading...
Reklama:
loading...