SS budují v Černobylu sklad vyhořelého jaderného odpadu

KYJEV | Americká společnost Holtec International zahájila budování centralizovaného úložiště vyhořelého jaderného paliva v uzavřené černobylské zóně. Předpokládá se, že na tomto území bude uložen odpad z ukrajinských jaderných elektráren. Zároveň Kyjev zvýší nákup amerického paliva pro jaderné elektrárny. Podle expertů je nový projekt nebezpečný experiment.

Následky havárie v Černobylu

Stavební smlouvu získala americká společnost Holtec International. Navíc americká korporace soukromých zahraničních investic (OPIC) na podporu projektu poskytne asi 250 milionů dolarů, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, kdy dodává, že celková cena prací bude podle odhadů činit 37,217 miliard hřiven (1,4 miliardy dolarů).

Hlavní finanční břemeno leží na společnosti Eněrgoatom, která spravuje všechny jaderné elektrárny na Ukrajině. Velkou část finančních prostředků (1,17 miliardy dolarů) půjde na technologické vybavení. Manipulovat s finančními toky bude Fond nakládání s radioaktivními odpady, v roce 2018 bude jeho kapitál činit 750 milionů hřiven (asi 28 milionů dolarů).

Podle názorů expertů jsou v projektu určitá rizika. „S budovaným úložištěm v černobylské zóně není všechno tak jednoduché,“ vysvětlil v rozhovoru pro RT expert Fondu národní energetické bezpečnosti Stanislav Mitrachovič. „Bude pozemní, takže vyhořelý jaderný odpad bude umisťován do speciálních kontejnerů na povrchu. Lze říci, že americká dodavatelská společnost na ukrajinském území provádí experiment. Ve světě takové pokusy zatím neprobíhaly a není jasné, nakolik je tento postup bezpečný. Ostatní země se zatím bojí budování takových staveb.“

Reklama: