Putin: Rizika spojená s dodávkami plynu z Ruska zavinila Ukrajina

PETROHRAD | Prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin se vyjádřil na zasedání petrohradského Mezinárodního ekonomického fóra k situaci s dodávkami ruského plynu do Evropy tranzitem přes Ukrajinu, které mohou být díky platební morálce Ukrajiny problematické. „Rizika spojená s dodávkami ruského plynu do Evropy vznikla vinou Ukrajiny,“ řekl prezident Putin. Informovala rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Vladimír V. Putin

Vladimír V. Putin

Podle jeho slov Rusku vždycky záleželo na dobré pověsti spolehlivého dodavatele energetických zdrojů do Evropy a Ukrajina zneužívá svého postavení tranzitéra. V této souvislosti ruský prezident řekl, že Moskva očekává vyváženou reakci Evropy na tuto situaci. Vyslovil naději, že ruským úřadům se podaří s Kyjevem dohodnout.

Po plynové krizi z roku 2009, kdy Ukrajina Rusku taktéž dlužila a neplatila plyn, za vlády zlodějky plynu Tymošenko, Rusko do tranzitní sítě dodávalo plyn jen pro Evropu, ten ovšem Ukrajina kradla a proto na Slovensko nedorazil a ni kubický metr ruského plynu. V reakci na tento stav se dohodlo vystavění nového plynovodu mimo Ukrajinu – Jižní proud. Dnes se o všem o tomto nemluví, jelikož to nevyhovuje propagandě bruselských prasat.