Babišův poskok Radek Vondráček byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny

PRAHA – MOSKVA | Do čela Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl zvolen Babišův poskok Radek Vondráček, kterému Miloš Zeman z Ruska poslal gratulaci. Fiala, Pikal, Okamura, Filip a Hamáček chtějí do vedení Sněmovny co by místopředsedové.

Radek Vondráček – Poskok StBáka Babiše | foto: po-hnutí ANO

Prezident republiky zaslal blahopřejný dopis předsedovi Poslanecké sněmovny, informovala prezidentská kancelář s dodatkem: „Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 22. listopadu 2017 blahopřejný dopis Radku Vondráčkovi, nově zvolenému předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.“

„Vážený pane předsedo, s radostí jsem přijal zprávu, že jste v tajném hlasování získal 135 hlasů a byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,“ započal gratulační dopis prezident Zeman.

Kdy mu dále blahopřál k nové funkci a přál mu nejen úspěch, ale také pevnou ruku, kdy podle své zkušenosti jí bude nová předseda potřebovat a to vysvětlil takto: „Zmiňuji tento fakt jako člověk, který v minulosti Poslaneckou sněmovnu vedl. Berte tedy má slova jako dobře míněnou radu.“

„Vaše zvolení otevírá cestu k demisi vlády staré, jmenování nového premiéra a vlády nové. Jako prezident republiky budu postupovat transparentně, bez zbytečného odkladu a s respektem k výsledkům parlamentních voleb,“ uzavřel z Ruska.

Ve vedení Sněmovny chtějí být i levicoví teroristé s pirátskou vlajkou

Vojtěch Pikal – Pirátský terorista
foto: teroristé Piráti

Na místopředsedy sněmovny budou kandidovat Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Do páteční tajné volby je nominovaly jejich kluby, lhůta skončila dnes večer. ČTK to sdělil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO), informuje politicko-zpravodajský server ParlamentniListy.cz.

Kandidátů je pět stejně jako místopředsednických křesel. Jejich počet dnes určilo plénum na návrh nového předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO).

Páteční volba bude podle Kolovratníka dvoukolová. Pokud zůstane některá z pětice místopředsednických pozic po prvním kole neobsazena, druhé kolo se uskuteční ještě týž den. V případě, že se ani ve druhém kole nepodaří zbývající místo nebo místa naplnit, bude vyhlášena nová volba, uvedl Kolovratník. Kluby budou mít možnost navrhnout do ní nové kandidáty.Nová volba by se pak uskutečnila příští týden, kdy by měla začít druhá sněmovní schůze.

Reklama: